От 2 до 8 декември Панагюрище ще се превърне в средище на тракийската култура. Община Панагюрище и Историческият музей организираха тържествено отбелязване на 75 години от откриването на Панагюрското златно съкровище. Събитието е под патронажа на вицепрезидента на Р България Илияна Йотова.
Тази вечер ще бъдат наградени участниците в националния конкурс за есе "Панагюрското златно съкровище – разговор с времето".
Акцент в програмата е международна научна кръгла маса, на която се очаква да бъде представен нов, различен прочит на тракийското съкровище.
В дните на честването са планирани също прожекция на специално изработен по повода документален филм, концерти, спектакли и дегустация на вина.
Тържествата ще завършат с факелно шествие от мястото на откриването на съкровището до площад "20 Април" и концерт под наслов "Десетото съкровище си Ти!"
Патрон на събитието е вицепрезидентът Илияна Йотова.
В началото на подготовката на събитието кметът на Желязко Гагов посочи, че подобно честване се организира за първи път, а идеята е тържествата да придобият национален мащаб.
Панагюрското златно съкровище е открито на 8 декември 1949 година от тримата братя Дейкови. Изработено е в края на IV или началото на III в. пр. Хр. е с общо тегло от 6 кг. Представлява култов сервиз от 9 съда: фиала, амфора и ритони с изобразени сцени от трако-гръцкия пантеон.
/МБ/


png.png)






