Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Честването на 75 години от откриването на Панагюрското златно съкровище

Честването на 75 години от откриването на Панагюрското златно съкровище

04.12.2024
Честването на 75 години от откриването на Панагюрското златно съкровище

От 2 до 8 декември Панагюрище ще се превърне в средище на тракийската култура. Община Панагюрище и Историческият музей организираха тържествено отбелязване на 75 години от откриването на Панагюрското златно съкровище. Събитието е под патронажа на вицепрезидента на Р България Илияна Йотова.

Тази вечер ще бъдат наградени участниците в националния конкурс за есе  "Панагюрското златно съкровище – разговор с времето".

Акцент в програмата е международна научна кръгла маса, на която се очаква да бъде представен нов, различен прочит на тракийското съкровище. 

В дните на честването са планирани също прожекция на специално изработен по повода документален филм, концерти, спектакли и дегустация на вина.

Тържествата ще завършат с факелно шествие от мястото на откриването на съкровището до площад "20 Април" и концерт под наслов "Десетото съкровище си Ти!"

Патрон на събитието е вицепрезидентът Илияна Йотова. 

В началото на подготовката на събитието кметът на Желязко Гагов посочи, че подобно честване се организира за първи път, а идеята е тържествата да придобият национален мащаб.

Панагюрското златно съкровище е открито на 8 декември 1949 година от тримата братя Дейкови. Изработено е в края на IV или началото на III в. пр. Хр. е с общо тегло от 6 кг. Представлява култов сервиз от 9 съда: фиала, амфора и ритони с изобразени сцени от трако-гръцкия пантеон.

/МБ/