Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Тази година Твърдица бе домакин на „Балканът пее и разказва“

Тази година Твърдица бе домакин на „Балканът пее и разказва“

12.06.2023
Тази година Твърдица бе домакин на „Балканът пее и разказва“

На 40-ата година от присъединяването на Твърдица към фолклорния фестивал, градът бе негов домакин. Знамето на фестивала бе издигнато от кмета Атанас Атанасов. Последва традиционното дефиле на участниците.

Целта на празника на балканските градове Елена, Котел, Дряново, Гурково, Трявна и Твърдица е съхраняването на фолклорните традиции и идентичност, откриване на таланти и поддържане на жива приемствеността между поколенията. През годините градовете си предават щафетата на домакинството на фестивала. Идеята за общия фолклорен празник е на еленчани и датира от юни 1974 година.

Дългогодишна утвърдена традиция е програмата да започне с дефиле на участниците. Градовете представят на отделни щандове своите традиции и занаяти, фолклорни групи и изпълнители участват в концерт спектакъл.

Всяко издание е неповторимо с различните съпътстващи изяви – изложби, базари, надпявания. Тази година в Твърдица акцент бе конкурсът “Везаното наследство, достигнало до нас“. В музея в сградата на Народно читалище „ Св. Св. Кирил и Методий 1914“ археологическа изложба представи находки от различни епохи.

Празникът завърши с награждаване на участниците и предаване на знамето на фестивала на следващия – град Гурково, където ще се отбележи 50-годишният юбилей на „Балканът пее и разказва“.

Снимка: БТА