Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Столичният общински съвет прие бюджета на София

Столичният общински съвет прие бюджета на София

28.03.2024
Столичният общински съвет прие бюджета на София

Столичният общински съвет (СОС) прие бюджета на София за 2024 година, който е най-големия досега – 2,576 млрд. лв. Заложени са строителство на детски градини, подобряване на инфраструктурата – улици, тротоари, изграждане на многоетажни паркинги, както и средства за проектиране на тях. Повече средства са предвидени за чистота и за озеленяване. Увеличени са средствата за отчуждаване на имоти, попадащи на територията на паркове. Увеличени са средствата, свързани с дигиталната трансформация, за да бъдат услугите на Столичната община достъпни за граждани, за бизнеса и онлайн. Заложени са 5,3 млн. лв. за граждански бюджети, които ще отидат при гражданите, които трябва да решат как да ги изразходват.

Кметът на София Васил коментира пред журналисти тази седмица, че в общия бюджет не се включват 100 млн. лв., които са от държавния бюджет. "Предали сме 109 проекта от районните кметове, като половината от тези средства ще бъдат заделени за проекти в районите, с което изпълняваме нашите обещания да има повече власт и възможности за районните кметове", каза Терзиев.

„София има приет бюджет и сме изключително щастливи, че 45 от общинските съветници подкрепиха политики, които ние смятаме за необходими. Обещахме да работим амбициозно по приходната част през цялата година, за да намерим още средства за реализиране на проектите в резервния списък на капиталовата програма. Приемането на бюджета показва отговорността на СОС. В градската политика няма идеология - или работиш за решаването на проблемите на хората, или си против тях. Бюджетът не е политически акт, а средство за изпълнение на добрите идеи. Днес може да създадем прецедент по единодушно гласуван бюджет. За София“, заяви Васил Терзиев след гласуването.