Комисията по архитектура към Столичния общински съвет (СОС) одобри и допълни предложените от асоциациите за външна реклама етични правила за рекламното съдържание на билбордове в София.
Преди два месеца председателят на СОС Георги Георгиев изиска да бъде премахнат незабавно билборд, който рекламира еквивалент на марихуаната пред столично училище. За да не се повтарят подобни случаи, той поиска от бранша да изработят правила за съдържанието на външната реклама.
Комисията прие, че всяка визуална комуникация с цел реклама, трябва да бъде изготвена с чувство на отговорност към обществото, както и да не злоупотребява с доверието на гражданите.
Председателят на СОС поиска да се допълни изрично ограничение на рекламата на продукти, наподобяващи наркотични вещества и техни аналози. Той предложи да се запише в правилата и ясно ограничение за съдържанието на рекламите в близост до училища, детски градини и университети. Предложенията и правилата бяха приети след дебати с единодушие. Георги Георгиев благодари на всички асоциации на фирмите за външна реклама за отговорното отношение и бързата реакция.
Правилата се отнасят до всички оператори на външна реклама, вкл. рекламодателите, комуникационните агенции и др. В съдържанието на рекламните съоръжения не трябва да има никакви твърдения или визуализации, които да посочват неверни твърдения или изопачаване на факти. Рекламата не трябва да оправдава и насърчава действия, които нарушават закона, кодексите на саморегулация или общоприетите стандарти за отговорно поведение спрямо околната среда, реши още Комисията.


png.png)






