Столична община планира да вдигне туристическия данък от 1 януари 2025 г. Това обяви Антон Пенев, директор на общинското предприятие „Туризъм“, по време на среща с бизнеса. Докладът вече е обсъден в консултативния съвет по туризъм и предстои да бъде внесен за одобрение от Столичния общински съвет.
Туристическият данък не е актуализиран от 13 години и планираме да го увеличим с два пъти и половина, за да има повече средства за маркетинг, реклама и събития с цел популяризирането на дестинация София, обяви Антон Пенев. Предложението за новите ставки на нощувка е следното:
Хотели с една звезда и апартаменти – от 0.40 лв. на 1 лв.
Хотели с две звезди – от 0.60 лв. на 1.50 лв.
Хотели с три звезди – от 0.80 лв. на 2 лв.
Хотели с четири звезди – от 1 лев на 2.50 лв.
Хотели с пет звезди – от 1.20 лв. на 3 лв.
Патентният данък за апартаментите в Airbnb и другите платформи се връща на 250 лв. на година на обект, както е бил преди Ковид пандемията. Досега ставката е била 25 лв.
Антон Пенев каза още, че ръководството на СО има намерение събираният данък изцяло да отива за туризма и от следващата година ще бъде вкарван в бюджета на общинското предприятие. Приходите от него са в размер на 2.3 млн. лв. за 2023 г. Пенев очаква през 2025 г. да бъдат събрани 5.6 млн. лв., които реално ще влязат в бюджета и ползвани чак през 2026 г.
Зам.-кметът по туризъм на СО Никола Барбутов каза още, че предстои подготвка на рекламна и маркетингова стратегия за популяризирането на София, която ще бъде съгласувана с бранша. Отделно ще има и методология за подпомагането на събития в града с цел привличането на повече туристи. Столична община планира да стане член и на Българското конгресно бюро. „Искаме ресурсът от събирането на туристически данък да се връща в бранша и да се харчи прозрачно“, каза Барбутов. Според него хотелиерите трябва да започнат да начисляват отделно туристическия данък, а не да го вкарват както до момента в цената на нощувката. Така е в цял свят и всички виждаме как си плащаме отделно градските такси, допълни той.
Туристическите информационни центрове в подлеза на Ларгото и в Банкя ще бъдат закрити, защото първият е в окаяно състояние, а вторият не е посещаван. Този в подлеза на Софийския университет ще бъде ремонтиран, а нов ще бъде изграден срещу Халите, който ще бъде под формата на ретро трамвай. Директорът на ОП „Туризъм“ Антон Пенев обяви още, че започват работа по туристическия сайт на София, както и засилване на дигиталната реклама.


png.png)






