По-случай 145 години от обявяването на София за столица Столичната община отвори централните си сгради, за да се насладят посетителите на архитектурната красота на дома на фабриканта Киро Стефанов – сградата на улица „Париж“ №1 и да разгледат старото Интендантство към Двореца – днешната сграда на кметство на улица „Московска“ №33. Здравко Петров от historicalroutes.bg – урбанист и автор на книгата „Исторически маршрути: София“ разказа на посетителите как е изглеждала София след Освобождението, какви са били приходите и разходите на първия общински бюджет, защо Константин Иречек нарича града ни „българската Венеция“. В сградата на ул. „Московска“ №33 може да се види и оригиналния проект за столичния герб, дело на Харалампи Тачев.
Гербът на София е одобрен на 29 март 1900 г. от Софийското градско общинско управление. Създаден е по повод участието на България в Световното изложение в Париж. Утвърден е с указ на княз Фердинанд на 24 април 1900 г. а през 1911 г. е добавен девизът на столицата "Расте, но не старее".














png.png)






