Един от подлезите на “Орлов мост”, свързващ бул. "Цариградско шосе" с Борисовата градина, е преобразен и превърнат в модерно и вдъхновяващо пространство с репродукции на картини на стара София.
На стените са изложени репродукции на картини на Йозеф Обербауер – художник, запечатал красотата на стара София. Чрез неговите творби гражданите ще могат да усетят духа на града от миналото и да се докоснат до историята на столицата.
В своеобразната галерия са поставени и фотографии на търсещи дом кучета от общинските приюти. Предстои ще бъдат поставени и рисунки на деца от социалните услуги в София. Проектът ще бъде разширен като на всяко изображение ще бъде поставен QR код, който ще предоставя допълнителна информация за картините или за търсещите осиновители кучета. Така пространството ще се превърне в интерактивна и ангажираща галерия.

Подлезът е почистен, ремонтиран, таванът е изцяло пребоядисан и осветен с ново енергоспестяващо LED осветление. Стените са почистени от графити, а мраморът на пода е възстановен в първоначалния му вид.
Проектът съчетава изкуството с обществения живот, като си поставя за цел също да превърне столичните подлези в културни и социални пространства.
Предстои реконструкция и на втория подлез на “Орлов мост”, като част от мащабната инициатива на Общината за преобразяване на градската среда и създаването на повече културни пространства в Столицата.
/МЯ/


png.png)






