Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | София се присъединява към Пакта на свободните градове

София се присъединява към Пакта на свободните градове

28.05.2024
София се присъединява към Пакта на свободните градове

София официално се присъедини към Пакта на свободните градове. В социалните мрежи заместник-кметът на Столична община Николай Барбутов, който представи София на форума, написа: Това е важен момент за София и бъдещето на градската ни дипломация. Заедно с кметовете на Братислава (Матуш Вало), Будапеща (Гергели Карачони), Лвов (Андрий Садовий), Гданск (Александра Дулкевич), Варшава (Рафал Тжасковски) и Тирана (Ерион Велиай), както и с други членове обсъдихме ключови теми, касаещи бъдещето на градовете ни“.

В центъра на дискусиите по време на събитието бяха темите, свързани с ролята на градовете в борбата за демокрация: Как можем да гарантираме, че гласът на гражданите се чува и че ценностите на демокрацията се спазват на местно ниво? Обсъдени бяха общи мерки за справяне с пропагандата и фалшивите новини. Дискутирани бяха и въпроси как градовете да се преборят с популизма, как можем да насърчаваме отворен диалог, толерантност и разбирателство, за да се противопоставим на разделението и омразата?

„Вярвам, че членството ни в Пакта на свободните градове ще ни даде възможност да си сътрудничим по-ефективно, да обменяме добри практики и да намерим общи решения на ключови проблеми. Заедно можем да изградим по-силни, по-устойчиви и по-демократични градове, в които всички граждани да се чувстват ценени и включени“, допълва заместник-кметът на Столична община Николай Барбутов.