София официално се присъедини към Пакта на свободните градове. В социалните мрежи заместник-кметът на Столична община Николай Барбутов, който представи София на форума, написа: Това е важен момент за София и бъдещето на градската ни дипломация. Заедно с кметовете на Братислава (Матуш Вало), Будапеща (Гергели Карачони), Лвов (Андрий Садовий), Гданск (Александра Дулкевич), Варшава (Рафал Тжасковски) и Тирана (Ерион Велиай), както и с други членове обсъдихме ключови теми, касаещи бъдещето на градовете ни“.
В центъра на дискусиите по време на събитието бяха темите, свързани с ролята на градовете в борбата за демокрация: Как можем да гарантираме, че гласът на гражданите се чува и че ценностите на демокрацията се спазват на местно ниво? Обсъдени бяха общи мерки за справяне с пропагандата и фалшивите новини. Дискутирани бяха и въпроси как градовете да се преборят с популизма, как можем да насърчаваме отворен диалог, толерантност и разбирателство, за да се противопоставим на разделението и омразата?
„Вярвам, че членството ни в Пакта на свободните градове ще ни даде възможност да си сътрудничим по-ефективно, да обменяме добри практики и да намерим общи решения на ключови проблеми. Заедно можем да изградим по-силни, по-устойчиви и по-демократични градове, в които всички граждани да се чувстват ценени и включени“, допълва заместник-кметът на Столична община Николай Барбутов.


png.png)






