Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | София приема впечатляващия Фестивал на светлините LUNAR

София приема впечатляващия Фестивал на светлините LUNAR

12.05.2023
София приема впечатляващия Фестивал на светлините LUNAR

София е домакин на второто издание на Фестивала на светлините LUNAR. Официален старт на събитието дадоха Йорданка Фандъкова - кмет на Столична община, почетният патрон на събитието Георги Георгиев - председател на Столичен общински съвет, Теодор Стойчев - ръководител на информационното бюро на Европейския парламент в България, Марин Петков - основател на MP STUDIO и LUNAR и Биргит Зандер, основател на Festival of Lights.

Изкуство на над тридесет артисти и творчески студия от 12 държави включва програмата на Фестивала на светлините LUNAR в София. Произведенията на творци от България, Великобритания, Германия, Гърция, Индонезия, Испания, Италия, Полша, Румъния, Тайланд, Украйна и Швеция озаряват двадесет и четири локации в столицата, в четирите вечери между 11 и 14 май (четвъртък – неделя), от 21:00 ч. до полунощ. Видео и статичните 3D мапинг  произведения се проектират върху сградите, а светлинните инсталации озаряват любими градски пространства.

Сред участниците са седемте финалисти в първия Международен конкурс за видео мапинг “УмеНИЕ”, част от фестивала, организиран от MP-STUDIO, с подкрепата на Европейския парламент в България.

Организатор и основен артистичен колектив зад фестивала е българското студио за визуални ефекти MP-STUDIO, в партньорство с един от най-известните светлинни фестивали в света Festival of Lights International Productions GmbH. Събитието се провежда с подкрепата на Европейския парламент в България и Представителството на Европейската комисия в България, Столична община и под патронажа на председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев.