Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Сградата на район „Витоша“ ще бъде първата с фотоволтаична централа в София

Сградата на район „Витоша“ ще бъде първата с фотоволтаична централа в София

05.01.2024
Сградата на район „Витоша“ ще бъде първата с фотоволтаична централа в София

Столична община - район „Витоша“ планира инсталирането на фотоволтаична централа на покрива на административната сграда на общината. По оценка на експертния екип, фотоволтаичната централа ще бъде с мощност 17,3 kWp, като произведената електроенергия ще се използва само за собствено потребление. По думите на зам.-кмета инж. Красимир Джамбазов, това е стъпка не само към екологичен преход, а и към намаляване на разходите на общината

Няколко са основни ползи от инсталирането на съоръжението върху покрива на сградата, обясняват от администрацията. На първо място, ще бъде гарантирана надеждността на захранването на самата сграда, което от своя страна ще допринесе за енергийната сигурност и ще оптимизира услугите, предоставяни от Общината. 

На второ място, Общината ще работи чрез чиста и възобновяема слънчева енергия, която ще допринесе за намаляването на въглеродния отпечатък.

На трето място, според инж. Красимир Джамбазов и експертния екип, изчисленията показват, че финансовите ползи също ще бъдат налице, тъй като спестяванията от сметките за електроенергия ще надхвърлят трикратно инвестицията във фотоволтаичната централа в средносрочен и дългосрочен план.