Триметров кръст ще бъде издигнат във великотърновския парк „Света гора“. Конструкцията ще бъде позиционирана точно срещу панорамната площадка, разкриваща гледка към Царевец, Трапезица и стария град. Инициативата е на общинския съветник, известният дизайнер и носител на „Златна игра“ Атанас Парушев. Той поема и всички разходи по реализирането на проекта. Мястото за парковия елемент не е случайно избрано, тъй като целта на съоръжението е да напомня на преминаващите граждани и гости на града, че хълмът е свещен, защото там през Второто българско царство е била книжовната школа, както и средището на българската духовност. Проектът ще бъде изготвен от арх. Пламен Цанев, а с информационна цел в основата на парковия елемент ще бъде поставена малка табела с QR код.
Идеята среща одобрението на местните парламентаристи и официално ще получи зелена светлина на предстоящото заседание на Общинския съвет на 31 август.
Хрумването за монтиране на православен кръст идва само месец след като в най-големия търновски парк вилняха за пореден път вандали. Те загрозиха района с нацистки символи и послания за войната в Украйна.
Паркът Света гора обхваща територия от 537 дка и бе реновиран преди повече от 5 години за близо 5 млн. лв. Локацията привлича посетители със своите красиви пешеходни алеи, различни атракционни площадки за скейтборд, спортно колоездене, футбол и др.


png.png)






