Общината е удвоила до 2 милиона лева текущите средства в бюджета, предвидени за подобряване на водоподаването като фокусът на инвестициите и ремонтните дейности ще бъде насочен към водопроводната мрежа на селата. Това съобщи кметът инж. Ангел Джоргов на работно заседание със зам.-областния управител Цанко Цаков и ръководителя на ВиК-София инж. Росица Итова.
В края на миналата седмица в селата Злокучене и Долни Окол имаше сериозни проблеми с водоснабдяването. В други от по-малките населени места в общината като Алино, Райово, Клисура и Продановци недостигът на вода пък се е превърнал в хроничен проблем, посочи кметът.
Тази седмица кметът издаде заповед, с която се забранява ползването на питейна вода за напояване и поливане на зелени площи, земеделски земи, миене на улици, моторни превозни средства и тераси във всички населени места от общината Самоков. Заповедта важи от 1 юли до 30 октомври.
Освен удвоения бюджет за текущи ремонти, за подобряване на водоснабдяването инж. Джоргов предлага създаване на съвместни екипи между общината и ВиК, чиято задача ще бъде да реагират своевременно на сигналите за аварии по водопроводната мрежа и да правят превантивни прегледи на състоянието й в предварително определените рискови зони. Като превенция срещу кражбите на вода и увреждането на елементи от водопроводната мрежа Община Самоков има готовност да разшири обхвата на видеонаблюдението на територията на общината.
Инж. Итова информира кмета, че с европейски средства ще бъде направена реконструкция на пречиствателната станция на Самоков и на колектора под река Искър.
По отношение на селата се предвиждат ремонти и подмяна на водопроводи като по-големите проекти са свързани с напорен водопровод в Продановци и довеждащия водопровод на Злокучене.


png.png)






