Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Ралица Герасимова, заместник-кмет на Варна: Община Варна работи за създаване на университетски филиали с хуманитарен и арт профил в сградата на Стоматологията

Ралица Герасимова, заместник-кмет на Варна: Община Варна работи за създаване на университетски филиали с хуманитарен и арт профил в сградата на Стоматологията

12.09.2023
Ралица Герасимова, заместник-кмет на Варна: Община Варна работи за създаване на университетски филиали с хуманитарен и арт профил в сградата на Стоматологията

Община Варна работи за създаването на филиали на висши учебни заведения с хуманитарен и арт профил в сградата на Стоматологията на бул. „Съборни“ в града. Това съобщи за БТА зам.-кметът Ралица Герасимова. Идеята тръгва от кмета Иван Портних в търсене на решение за усвояване на неизползваното пространство в сградата, поясни тя. 

„От редица предложения той си избра това за създаване на артистични ателиета, но след разглеждането на документите, заговорихме за по-мащабна трансформация на тази сграда. Това, което обсъждаме, касае разкриването на филиали на висши учебни заведения с хуманитарна и арт насоченост, защото във Варна имаме чудесни университети, но те, като изключим един, не са с такъв профил“, каза Герасимова. Тя допълни, че в града има гимназии, които създават кадри в хуманитарните специалности и се получава така, че младите талантливи деца на Варна отиват да учат другаде висше образование.  

„Пътят на града напред със сигурност сплита три течения и те са иновацията, културата и туризма. Те трябва да работят заедно и ако има подготвени кадри на местно ниво в сферите на изкуството, културния мениджмънт и културното наследство, това във времето ще се отплати на града, защото няма да изгубим светлите младите хора, а ще ги превърнем в актив на града“, каза още зам.-кметът. По думите й това кореспондира с грижата на държавата за децентрализиране, което да позволи всички градове да „задържат“ своите граждани и да бъдат значими социални центрове.

В бъдещата дейност на сградата на Стоматологията като академичен център ще бъде включена и Школа „Дедал“, която е разположена на един от етажите и провежда занимания с деца и младежи в сферата на визуалните изкуства, каза Герасимова. 

Тя припомни, че предстои да се създадат отворени ателиета за артисти към Художествен музей „Георги Велчев“, като проектът е на финален етап и скоро ще започне изграждането на двуетажната сграда, където те ще се помещават. Част от планираната международна дейност в сферата на изкуствата ще се насочи там, затова ръководството на местната управа е решило да търси друга функция на Стоматологията. Герасимова подчерта, че всички предстоящи процеси ще бъдат съобразени с хората, които имат отношение към тях.

Цялото изявление четете: ТУК.