Всички електробуси вече са във Варна. По-големите побират до 110 души, а по-малките до 60. Ще има осигурени места за хора с увреждания, климатици и рампи.
Автобусите разполагат със зарядни станции. Предстои регистрацията им в КАТ, монтаж на оборудване, поставяне на билетна система и след това ще бъдат въведени в експлоатация. Очаква се това да стане в първото тримесечие на следващата година.
Ще бъдат монтирани и две бързозарядни станции на крайните спирки на „Почивка“ и „Владиславово“, които ще могат да възстановят батерията до 50% за половин час.
Новите автобуси са осигурени благодарение на безвъзмездно финансиране в размер на 70 млн. лева по оперативна програма и 15 млн. лева съфинансиране от общинския бюджет. Тези средства са и за 60 зарядни станции за електробусите, за нови трансформатори и други технически дейности.
Попълненията в автопарка на „Градски транспорт“ ще разполагат със системи за безопасност, които ще сигнализират на шофьора за опасности по пътя в реално време.


png.png)






