Кметът на Габрово Таня Христова представи обновените Регионален етнографски музей на открито (РЕМО) „Етър“ и Регионален исторически музей – Габрово.
В РИМ-Габрово бяха показани обновените зали в реставрираната сграда на музея, която е недвижима културна ценност от национално значение. Експозиционните пространства са обзаведени с нови мебели, нова техника и оборудване. Фасадата и вътрешните помещения са изцяло пребоядисани, подновени са дограмите и покривът.
„Културният продукт на Габрово е изключително ценен, не защото е уникален, а защото е много богат и изключително разнообразен. Днес е един ден, в който всички научаваме за свършеното през годините от екипите на РЕМО „Етър“ и РИМ-Габрово. Всички, които през последните години бяхме част от процеса по реализиране на тези проекти, можем да се поздравим. Всички дейности бяха изключително предизвикателство“, каза по време на събитието кметът на Габрово Таня Христова.
В РЕМО „Етър“ са вложени близо 10,5 милиона лева за създаване на съвременни условия за креативен културен туризъм. Мястото вече разполага с детски център, ремонтиран хотел, многофункционална музейна сграда, реставрирани водни съоръжения, база за обучения, обновени изложбени площи и др.
Инвестициите в двата културно-туристически обекта са направени с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. Габрово е единствената община в страната с два реализирани проекта по приоритетна ос 6 „Регионален туризъм“ на процедурата „Развитие на туристически атракции“.
Регионален етнографски музей на открито „Етър“ получи наградата „Музей на годината“ за 2023 г. за проект „РЕМО „Етър“ – музей за креативен културен туризъм“. Сдружение „Български музеи“ отличава музейни институции за приноса им в съхраняването и популяризирането на културното наследство на страната за осма поредна година.


png.png)






