Над 190 институции, организации и компании от цялата страна отвориха врати за млади хора до 16 години чрез инициативата „Мениджър за един ден“ на Джуниър Ачийвмънт България, с цел запознаване с реалната работна среда и безценно вдъхновение от водещи ръководители и мениджъри за един ден. От 2002 година „Мениджър за един ден” добива все по-голяма популярност, помагайки на младежите от цяла България в избора им на подходяща бъдеща работа. Инициативата е подкрепена от Президента на Република България, Министерство на образованието, Министерство на финансите, Министерство на иновациите и растежа, медии, банкови дружества и други.
Организаторите отчитат изключително силно участие на общините тази година - над 20 позиции бяха отворените за „Кмет“ от най-различни краища на страната. Инициативата „Мениджър за един ден“ се проведе на 27 април 2023 година и е повод да вдъхнови и ориентира младите хора в избора им на бъдеща професия в местната администрация на родния град.
Община Чепеларе посрещна две ученички от IX-ти клас в СУ "Васил Дечев" на ключови позиции - кмет на Община Чепеларе и началник на отдел „Хуманитарни дейности, европейски и национални програми и проекти“. Кандидатките по програмата бяха посрещнати в началото на работния ден от кмета Боран Хаджиев и Велика Кузмова - началникът на отдела. Кметът ги запозна с работата на общинска администрация, проектите, които предстоят, проблемите, които имат общините и подчерта, че неговата врата е винаги отворена и всеки ден е приемен, тъй като жителите имат ежедневни проблеми, които трябва да бъдат решавани.

За Микаела Николова от ПГ „Васил Левски“, която зае ръководната позиция на кмет на Община Исперих, за Виктория Стефанова от ПГ „Васил Левски“ и Андриян Якимов от ПГ по СС „Хан Аспарух“, които заеха постовете на заместник-кметове, денят беше възможност да се вдъхновят за своята бъдеща кариера. Те се срещнаха с кмета на Общината инж. Белгин Шукри, с неговите заместници Аксел Кючюк и Ариф Ахмед, със секретаря на Общината Севим Адем, посетиха дирекцииите и отделите в администрацията и се запознаха отблизо с ролята и правомощията на местната власт. Инж. Белгин Шукри ги запозна с примери от практиката и им даде своите напътствия – да учат, да не се отказват от целите си и да знаят, че в институциите има място за добри професионалисти. Той подчерта, че вратата на администрацията е широко отворена за младите хора – за всяка добра инициатива, предложение или споделяне на проблем.

Инициативата се проведе за поредна година и в Община Сандански, която стана домакин на бъдещите мениджъри. Кметът Атанас Стоянов посрещна учениците от ПГ "Яне Сандански", ЗПГ "Климент Тимирязев" и Професионална техническа гимназия, като разказа за своята работа, отговорностите и предизвикателствата, пред които като бъдещи мениджъри ще се изправят. Тази година инициативата предизвика ентусиазъм и интерес на учениците към работата на всички отдели и дирекции в администрацията. За своето активно участие, учениците получиха сертификати за участие и книги за личностното и професионално развитие.

Столичният общински съвет и Столична община имаха нови председател и кмет за ден в рамките на инициативата. "Бодра смяна! Вчера имах голяма помощ и подкрепа от Председателя на СОС от инициативата „Мениджър за един ден” Камелия Соколова. Открихме и закрихме заседанието на градския парламент заедно. Председателят и кметът за един ден Стефан Иванов наблюдаваха и подпомагаха нашата работа и се убедиха, че никак не е лесно 61 съветници да постигат съгласие", коментира председателят на СОС Георги Георгиев.
Учениците, заедно с администрациите на общината и общинските съветници, успяха да отметнат всички важни задачи за деня – гласуване за изграждане на зала в район "Слатина", дарение към КАТ на 200 бр. дрегери за проверка на шофьори за наркотични вещества, отпускане на средства за закупуване на асансьор за младежи с двигателни проблеми за басейна „Спартак“, приемане на програма за ограничаване популацията на безстопанствени кучета. Младите мениджъри са донесли и късмет в решаването на казуса за избор на кмет на район Красно село – арх. Румен Русев.
Заместник-кметът по дигитализация на Столична община Генчо Керезов посрещна ученичката Мария Занева, с която проведе онлайн работна среща по инициативата “Градска коалиция за дигитални права” с партньори от Брюксел, Тирана, Дъблин и представители на българската технологична и научна екосистема. Младият мениджър присъства в среща на екипа на заместник-кмета на поканата за включването в новата инициатива на Дигитална Национална Коалиция. Ученичката се запозна с работата на дирекциите към Innovative Sofia и участва в планирането на събития за май.
"Много ме радва да виждам млади и амбициозни хора, които с жив интерес търсят примери и опит от мениджъри, които врят и кипят в управлението на бизнеси, градове и институции. Желая успех на Мария в нейните професионални цели и мечти", коментира инициативата в социалните мрежи Генчо Керезов.
20 младежи и девойки се присъединиха към образователната програма, сядайки на мястото на кмета, зам.-кметовете, главния архитект и главния счетоводител на Община Разлог. Ученици от Разложка професионална гимназия “Никола Стойчев”, Средно училище “Братя Каназиреви” и възпитаник на гимназия в Шумен, имаха възможност да разберат какво е чувството да работят за организацията, която харесват и същевременно да се забавляват. В рамките на деня участниците в програмата се запознаха със структурата на Община Разлог, работния процес и дейностите във всички отдели, разискваха казуси и вземаха важни решения, в полза на обществото, получавайки вдъхновение от своите ментори. За своето успешно преминато обучение за главни ръководни длъжности в Общинска администрация, младите лидери получиха международно признат сертификат и подаръци от ръководството на Община Разлог.

Мили деца, запомнете, че трябва винаги да влагате сърце във вашата бъдеща работа. Пожелавам Ви успехи и борбеност във всяко едно начинание! Така кметът на Община Борован инж. Десислава Тодорова посрещна ученици от ПГТ "Коста Петров" от специалността "Малък и среден бизнес". Тя обясни на младите мениджъри структурата на Общинската администрация, след което ги запозна отблизо с работата на Дирекциите в Община Борован.
Кметът на Община Берковица Димитранка Каменова посрещна Лили Стефанова и Ивет Димитрова, ученици от ФСПГ „Васил Левски“ – Монтана и ги запозна със своята работа, отговорностите и предизвикателствата, пред които като бъдещи мениджъри ще се изправят. Младите мениджъри станаха част от общинската администрация, проведоха срещи с екипа на кмета и надникнаха в работното всекидневие на общинското управление.

"Длъжността на кмета е отговорна и нейната врата винаги e отворена за всеки един гражданин, защото жителите на община Берковица имат ежедневни проблеми, които трябва да бъдат решавани“, заяви кметът.
Възпитаниците на ФСПГ, заедно с председателя на Общински съвет Деян Еленков, навлязоха в тънкостите на организирането и ръководенето на заседание, проучиха кога се налага прегласуване на дадена точка от дневния ред, какво значи входиране на предложение и се запознаха с приети наредби, планове и програми.
Общинска администрация Ракитово посрещна 11 ученици от СУ “Св. Кл. Охридски”. Спокойна съм за бъдещето на България, защото децата, които гостуваха на община Ракитово са умни, предприемчиви и амбициозни. Дано нашето бъдеще, което е в техни ръце е такова, каквото те искат да бъде, сподели зам.-кметът на общината Виляна Колчева, която похвали и лично своя заместник Мартин Янев. Децата получиха плакети и удостоверения за свършената от тях работа през днешния ден.

Община Пирдоп отвори врати за петима участници, възпитаници на СУ „Саво Савов“ и предостави възможност на младите хора да се запознаят с правомощията и отговорностите на кмета и на главния архитект, както и да участват в един работен ден на общинската администрация. Кметът Ангел Геров, гл. архитект Петър Ковачев, секретарят Мариана Стоянова, зам.-кметовете Мария Шентова и Иван Щаплев, както и всички колеги се посветиха на идеята да въведат учениците в реалната работна атмосфера, да ги мотивират и помогнат тяхното ранно кариерно ориентиране.
Възпитаникът на Професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство – Станислав Тодоров в община Враца зае поста на кмета Калин Каменов. Той е абитуриент от 12 клас, специалност "Кетъринг", професия "Ресторантьор" и е бивш председател на Ученически съвет при училището - от девети до дванадесети клас, когато предаде поста на свой приемник, поради предстоящото си дипломиране.


png.png)






