Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Община Поморие е в готовност за предстоящия летен сезон

Община Поморие е в готовност за предстоящия летен сезон

19.05.2023
Община Поморие е в готовност за предстоящия летен сезон

Община Поморие е изготвила разработка за многоетажен паркинг с капацитет за 620 автомобила, фотоволтаична централа за намаляване на разходите за електроенергия и пространство за търговски зони в общинския център. "Готови сме да дадем проекта на инвеститор, който да го реализира. Общината също има възможност да го изпълни чрез теглене на кредит, но смятам, че е редно възможността да бъде предоставена на бизнеса", обяви кметът на Община Поморие Иван Алексиев по време на среща с туристическия бранш преди откриването на летния сезон. Интегрира се и система за глобяване на неправилно паркирани автомобили, която ще бъде свързана с Центъра за градска мобилност. Глобата ще бъде 20 лв и ще се отчита в системите на местната данъчна служба и НАП. Системата цели да осигури безопасно движение и контрол веднъж от КАТ и втори път от служителите на Община Поморие.

"Синята зона" в града влиза в сила от 15 юни 2023 година, като заплащането ще може да се извършва с текстово съобщение (SMS) и QR код. До дни ще бъдат поставени всички знаци, стана ясно по време на срещата. Част от улиците в Поморие ще станат еднопосочни, като целта е да се обособят повече места за автомобили през натоварените летни месеци. Транспортните схеми вече са одобрени от отговорните органи, а движението е организирано така, че с минимално заобикаляне човек да стигне до желаното място, посочи Алексиев. Квартал "Малко солено езеро" ще е с въведен режим на кратковременно паркиране тип "синя зона", но за живеещите в района отново се осигурява преференциално паркиране на месечен абонамент, стана ясно от думите на кмета. 

"Помислили сме максимално да осигурим и възможност за безплатно паркиране на туристите. Целта ни е в изградените буферни паркинги да има повече места около жилищата на местните хора, които работят до късно, прибират се уморени и е добре да имат паркомясто близо до дома, вместо да обикалят", каза Алексиев. От 15 юни ще бъде затворен за движение на автомобили и градският площад "Св.св. Кирил и Методий", за да се обезпечи нормалното протичане на мероприятията от богатата лятна културна програма.

Повдигната бе и темата за поддържането и разширяването на плажната ивица. „Опитваме се да убедим държавата, че независимо, че плажовете са държавна собственост, независимо, че са дадени на концесионери, ние – Общините най-добре знаем какво трябва да се направи. Готови сме да внесем проекти за удължаване и обновяване на вълноломи и разширяване на бреговата ивица. Промените в ЗУЧК също бяха по инициатива на Община Поморие и се случиха след много усилия, разговори с народни представители и участия в комисии. Това е и причината да вярвам, че и с развитието на плажовете може да постигнем успех.“, каза още кметът.

За облагородяване на района около бунгалата в града също има готов проект, който е одобрен, с разрешение за строеж, осигурено  финансиране и стартирана процедурата за избор на изпълнител. Ще бъде направен нов тротоар от страната на почивните станции и соларно осветление, съобразено със специфичните изисквания в зоната на Поморийското солено езеро. Мисли се и за разширяване на платното, така че да се обособят паркоместа и място за разминаване на автомобили в двете платна за движение. Фактът, че зоната е защитена създава пречки за извършване на строително-ремонтни дейности в района. В момента се води спор с държавата за един от терените, който би могъл да се обособи като паркинг, но до приключване на спора Алексиев апелира служителите на РУ Полиция да осигуряват по-учестен контрол в района на почивните станции, за да няма проблеми при спокойното придвижване както на пешеходци, така и на моторни превозни средства.

Освен темата за старата водопроводна мрежа, беше засегнат и въпросът със сметоизвозването. Весна Балтина – заместник-кмет в община Бургас по „Стратегическо развитие и екология, дигитализация и адаптация към промените на климата“ представи пред бранша новата анаеробна инсталация за преработка на разделно събрани биоразградими отпадъци, която бе изградена в партньорство между трите общини Бургас, Поморие и Несебър. С инсталацията ще се осигури допълнителен капацитет за процеса по сметосъбиране и сметопреработка, което също има значение за успешен и чист туристически сезон.

Експертът по въпросите на туризма в Община Поморие Щерион Златаров презентира данни за изминалия туристически сезон 2022, както и прогнозите за лято 2023. От тях стана ясно, че се очаква близо 20 на сто ръст на туристи. Това потвърди и Иво Барзов, експерт по Авиационен маркетинг на Летище Бургас. Той обяви, че с цел увеличаване на туристопотока са открити и няколко нови линии на "РайънЕър" (RyanAir) и "ЕърБалтик" (Air Baltic), които ще се обслужват на бургаската аерогара.