Смесени патрули започват обходи на част от централната зона на Плевен. Това съобщи пред журналисти кметът на общината Георг Спартански. Наблюдението ще обхване зоната, която в последните седмици стана обект на поредица от вандалски актове.
„Целта не е да се следим, за да се хващаме, а да се види, че има превенция, че полицията ефективно е на мястото си“, коментира Спартански. Той подчерта, че е по-добре да се вземат превантивни мерки, а не след като е налице унищожаване и повреждане на общинска собственост, да се издирват нарушителите чрез видеозаписи.
Спартански съобщи, че са установени и младежите, нанесли щети по поливната система в района на Водната каскада и на буквите от паметника на Девета пехотна плевенска дивизия и ген. Владимир Вазов. Основната част са непълнолетни, има и малолетни. Кметът бе категоричен, че за действията на децата ще бъдат наложени санкции на родителите им, които ще трябва да платят всички установени щети за труд, за материали и т.н.
През миналата седмица бяха нанесени щети за хиляди левове на поливната система в района на Водната каскада. Счупени бяха разпръсквачите и след това хвърлени в каскадата, откъдето са извадени с кепчета от работници, скъсани са тръби, отваряни са шахтите, откъдето се управлява системата. Няколко дни по-рано младежи бяха изтръгнали осем бронзови букви от надписите на паметника на Девета пехотна плевенска дивизия и ген. Владимир Вазов на площад „Свободата“.
Кметът Спартански отново коментира нуждата от общинска полиция, чийто действия да бъдат регламентирани чрез специален закон. „Случаите на повреждане на общинско имущество и всички административни нарушения на многото наредби и подзаконови актове на общините, трябва да са работа на общинската полиция. За целта тя трябва да има официален статут на такава“, подчерта той.


png.png)






