Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Площадка за разделно събиране на отпадъци бе открита във великотърновското село Ресен

Площадка за разделно събиране на отпадъци бе открита във великотърновското село Ресен

09.08.2023
Площадка за разделно събиране на отпадъци бе открита във великотърновското село Ресен

В Ресен – най-голямото село в община Велико Търново, бе открита площадка за разделно събиране на отпадъци. Обектът е първият, изграден в малко населено място в общината, а и в цялата Великотърновска област. Площадката работи на същия принцип като тази в старопрестолния град, давана за пример и от Регионалната инспекция за околната среда и водите.

Лентата на новата придобивка за с. Ресен бе прерязана от кмета на В. Търново Даниел Панов, директора на РИОСВ Мая Радева и изпълняващия длъжността кмет на населеното място Радослава Иванова.

„На площадката всеки жител на Ресен и околните села може да предава разделно хартия, пластмаса, стъкло и метал. Както на площадката във Велико Търново, гражданите ще получават чип за собствените партиди, на които ще се натрупват количествата даден отпадък. При достигане на 150 килограма ще се ползва 30% отстъпка при изчисляването на таксата за битови отпадъци. На площадката без такса ще се събират също едрогабаритни и строителни отпадъци, както и стари дрехи и обувки“, коментира Даниел Панов. Той каза още, че подобни инициативи имат своята роля както за опазването на природата и формирането на екологична култура в децата и младите хора, така и в борбата с климатичните промени.

„Благодаря на хората от Инициативна група „Живея чисто в село Ресен“, които помагат на Кметство Ресен за добрия облик на населеното място. Те дават пример за отговорна гражданска позиция и по тяхна идея Община Велико Търново финансира създаването на площадката“, коментира още Панов.

Площадката за разделно събиране на отпадъци по същия модел ще бъде изградена и в Килифарево. Инвестицията и за двата обекта е със собствени средства.