Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Перник домакинства 44-ата конвенция на Федерацията на европейските карнавални градове

Перник домакинства 44-ата конвенция на Федерацията на европейските карнавални градове

14.05.2024
Перник домакинства 44-ата конвенция на Федерацията на европейските карнавални градове

С парад на знамената на страните участнички в Перник беше открита 44-та конвенция на Федерацията на европейските карнавални градове (ФЕКГ). Градът за втори път е домакин на годишното общо събрание на организацията. Официалната церемония по откриването започна от Минната дирекция с шествието на повече от 100 делегати от 20 държави. През цялата седмица участниците в конвенцията ще опознаят забележителностите на Перник и ще се запознаят с историята на града.

Част от програмата на 44-ата конвенция бе семейната неделя на Пернишката крепост. През целия ден най-малките перничани се забавляваха със стрелба с лък, разходка с кон, изработваха глинени съдове и се включиха в заниманията по антична военна подготовка заедно със своите родители. Представени бяха гладиаторски двубои, триумфален парад, антични ритуали, както и възстановка на антична битка между римски легион и тракийска военна част. Воините демонстрираха и бойни умения и формации, вдъхновени от исторически събития в древните земи. Вечерта бяха показани и нестинарските традиции.

Кметът на Перник Станислав Владимиров, заместник-кметът Стефан Кръстев и президентът на ФЕКГ Ларс Алгел засадиха магнолия в пространството пред новия Младежки център в Перник.

„Перник е заел своето достойно място в редиците на организацията, обединяваща хора от толкова много различни държави. Хора от различни държави, но с една и съща страст – фестивалите, карнавалите и запазването на традицията“, каза в приветствието си зам.-кметът Стефан Кръстев.

Перник е член на Федерацията на европейските карнавални градове от 1995 г., а през 2009 г. Международният борд на ФЕКГ обяви градът ни за Европейска столица на маскарадните игри. През 2004 г. в града се провежда XXIV конвенция на организацията. Тогава дългогодишният председател на организацията Хенри Ван дер Кроон е обявен за почетен гражданин на Перник.