Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Откриха инсталациите за компостиране и за предварително третиране на битови отпадъци за общините Дупница, Бобов дол и Сапарева баня

Откриха инсталациите за компостиране и за предварително третиране на битови отпадъци за общините Дупница, Бобов дол и Сапарева баня

29.12.2023
Откриха инсталациите за компостиране и за предварително третиране на битови отпадъци за общините Дупница, Бобов дол и Сапарева баня

Двете инсталации, които ще обслужват общините, са разположени в землището на с. Джерман, община Дупница, в границите на проектирания Регионален център за третиране на отпадъците, включващ и регионалното депо за общините от регионалното сдружение "Рила еко".

Инсталацията за предварително третиране на смесените битови отпадъци преди депониране от територията на трите общини е с капацитет 14 342 тона годишно, а инсталацията за компостиране на зелени или биоразградими отпадъци е с капацитет от 4173 тона годишно.

Проектът, финансиран по ОП "Околна среда 2014-2020 г.", е с краен срок на изпълнение 31 декември и на стойност 12,629 млн. лв.

Кметът на Дупница Първан Дангов си пожела с откриването на инсталациите да изчезне терминът "нерегламентирано сметище", а кметът на Сапарева баня Калин Гелев посочи, че за това е необходима и промяна на мисленето в обществото. Гелев изчисли, че само за последните три месеца Сапарева баня е похарчила 180 хиляди лева за депониране на отпадъците, без сметосъбирането и транспортирането им.

Общата цел на проекта е да се намали количеството депонирани отпадъци в трите общини, чрез изграждане на инфраструктура за разделно събиране и оползотворяване на зелените битови отпадъци и предварително третиране на смесените битови отпадъци. По проекта са купени и съдове за разделно събиране на отпадъци за трите общини и сметосъбиращ камион.

Кметовете на населените места коментираха, че ако хората по места не бъдат по-отговорни по отношение на отпадъците ще се наложи вдигане на данъците в пъти.