Община Димитровград организира национален архитектурен форум, посветен на проблематиката на новото архитектурно наследство. Дискусията на тема „Димитровград – 75 години по-късно. Новото архитектурно наследство“ събра видни архитекти, експерти, преподаватели и студенти от Университета по архитектура, строителство и геодезия, Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, Лесотехнически университет-София, асоциация АТРИУМ, представители на браншовите камари и архитекти от страната.
Кметът на Димитровград Иво Димов обяви, че до месец ще бъде обявен конкурс за идейно развитие на една от най-разпознаваемите сгради в града – Водната кула, който е отворен за всички студенти по архитектура.
Модератор на форума бе главният архитект на общината Елисавета Георгиева. Тя представи урбанистичния модел на града и обяви, че Общината ще внесе в Министерство на културата предложение за обявяване на 13 сграфито платна и фризове на обществени сгради като културна ценност.
Арх. Анета Василева УАСГ, едно от най-ярките имена в познаването и изследването на историческия период на новото архитектурно наследство, представи Димитровград като „вдъхновяващ пример за урбанистика в учебните ни лекции пред чужди и български студенти. Градът е и в проучванията на Международния институт на новите градове в Ротердам, Нидерландия”.
За участниците в програмата бе предвидена и Архитектурна разходка из Димитровград, която включваше Централната градска част, Ретро апартамента и Исторически музей.


png.png)






