Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Опазването на новото архитектурно наследство – фокус на форум в Димитровград

Опазването на новото архитектурно наследство – фокус на форум в Димитровград

17.10.2022
Опазването на новото архитектурно наследство – фокус на форум в Димитровград

Община Димитровград организира национален архитектурен форум, посветен на проблематиката на новото архитектурно наследство. Дискусията на тема „Димитровград – 75 години по-късно. Новото архитектурно наследство“ събра видни архитекти, експерти, преподаватели и студенти от Университета по архитектура, строителство и геодезия, Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, Лесотехнически университет-София, асоциация АТРИУМ, представители на браншовите камари и архитекти от страната.

Кметът на Димитровград Иво Димов обяви, че до месец ще бъде обявен конкурс за идейно развитие на една от най-разпознаваемите сгради в града – Водната кула, който е отворен за всички студенти по архитектура.

Модератор на форума бе главният архитект на общината Елисавета Георгиева. Тя представи урбанистичния модел на града и обяви, че Общината ще внесе в Министерство на културата предложение за обявяване на 13 сграфито платна и фризове на обществени сгради като културна ценност.

Арх. Анета Василева УАСГ, едно от най-ярките имена в познаването и изследването на историческия период на новото архитектурно наследство, представи Димитровград като „вдъхновяващ пример за урбанистика в учебните ни лекции пред чужди и български студенти. Градът е и в проучванията на Международния институт на новите градове в Ротердам, Нидерландия”.

За участниците в програмата бе предвидена и Архитектурна разходка из Димитровград, която включваше Централната градска част, Ретро апартамента и Исторически музей.