Общинският съвет във Видин подкрепи единодушно и двете предложения на кмета д-р Цветан Ценков за издаване на разрешително за водовземане на минерална вода чрез ново съоръжение – сондаж от находищата във Видин и Сланотрън.
Д-р Ценков коментира, че още този месец ще се пристъпи към издаване на разрешителните, за да може Общината да кандидатства за финансиране. Той подчерта, че интересът към минералните извори на село Градец също е голям, но има забавяне заради преотреждане на земи. Кметът изказа благодарност на екипа на Общината, ангажиран с разработването на проектите за минералните извори, и на Националната камара на минералните води в България за оказваното съдействие.
През настоящия мандат Община Видин възложи и финансира изработването на проекти за изграждане на проучвателно-експлоатационни сондажни кладенци за добив на термоминерална сероводородна вода в три находища – Видин, Сланотрън и Градец. Находищата във Видин и Сланотрън фигурират в Регистъра на ресурсите на минерални води - публична общинска собственост на Министерството на околната среда и водите. След изграждането на сондажи се предвижда минералната вода от находищата да се използва за лечебни цели и рехабилитация в специализирани болници и др.


png.png)






