За 8 месеца, от както в 2 общински сгради в Асеновград са монтирани фотоволтаични централи, те са произведени 28,36 мегаватчаса (MWh) електроенергия на стойност близо 26 000 лв. и са спестени 22,5 тона въглеродни емисии. Това съобщи пред Радио Пловдив Весела Малинова, младши експерт в дирекция „Хуманитарни дейности, проекти и сътрудничество“ в община Асеновград.
Двете ВЕИ-та бяха монтирани през август 2023 г. на покривите на градската библиотека и на МБАЛ – Асеновград по проект, финансиран по програма „Опазване на околната среда и климатичните промени“ и Европейското икономическо пространство със 138 803 лв.
"Понеже библиотеката работи на дневен режим, успява да покрие 70 % от консумацията си на ток с енергия, произведена от слънцето. При болницата, която работи денонощно, естествено ефектът е по-малък", обясни Весела Малинова.
Двете ВЕИ-та са идентични и капацитетът им е 30 киловата енергия. Тъй като ефектът от 2-те фолтаични централи е много добър, община Асеновград предвижда да изгради в скоро време още една соларна централа на сградата на общината. Планирани са още 2, които ще бъдат монтирани на покривите на детска градина "Асенова крепост" и на спортна зала. Тяхното финансиране ще бъде по Плана за възстановяване и устойчивост.


png.png)






