Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Общините отново представиха облика на дестинация България в юбилейното издание на "Ваканция и СПА Експо"

Общините отново представиха облика на дестинация България в юбилейното издание на "Ваканция и СПА Експо"

15.03.2024
Общините отново представиха облика на дестинация България в юбилейното издание на "Ваканция и СПА Експо"
Източник: Ваканция и СПА Експо

„Вярвам, че освен непрестанното усъвършенстване на българската туристическа оферта, интересът към страната ни се повишава както заради реформите, които заедно осъществихме, така и поради факта, че България има какво да предложи на всеки свой гост“, каза министърът на туризма Зарица Динкова при откриването на 40-тото юбилейно издание на международното туристическо изложение Ваканция & СПА Експо 2024.

То се проведе на 13-15 март 2024 г. в Интер Експо Център и е едно от основните събития в календара на българските общини.

 Официални гости на откриващата церемония бяха Н. Пр. Лхагвасурен Саянаа – посланик на Монголия,  посланикът на Финландия в България Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулос, кметове, ръководители на бордове по туризъм на общини от Гърция, Сърбия и България.

Министърът на туризма подчерта още, че в последните години българският туристически бранш се е изправил пред непознати предизвикателства, но със своето обединение е преодолял трудностите. „Доказателство за моите думи са резултатите, постигнати в обединение: реализираните туристически нощувки у нас за изминала 2023 г. са с 12% повече спрямо 2022 г. Може да се поздравим и със 70% увеличение на ранните записвания от Великобритания за предстоящия летен сезон. Ръст от 20% отбелязваме и сред интереса на немските туристи за лято 2024 г. Значителен скок бележат и посещенията от Испания и Италия“, каза още министър Зарица Динкова.

    

Изложението предостави възможност за директни среща с представители на различните сегменти в туризма - национални и регионални бордове, браншови организации, туроператори, агенции, експерти, собственици, мениджъри на хотели, SPA и уелнес центрове, бизнеси в голф, винения, кулинарния и младежкия туризъм, производители и доставчици на хотелско, спа и фитнес.

Предвидени са многообразни съпътстващите формати. Акценти ще са чартърните програми, средиземноморските почивки, оптимизацията при директните резервации, новите инструменти за хотелска дистрибуция, увеличаване на резервациите, бъдещето на събитийния мениджмънт, възможностите за туризъм в различните български общини, характерните български ястия, вина от различни региони и др.

Природа, семейна почивка, история, адреналин – това и още много могат да открият чуждестранните туристи, ако изберат Южното Черноморие през Лято 2024. В рамките на най-голямото туристическо изложение у нас „Ваканция и СПА“ представители на общините Бургас, Поморие, Приморско и Царево презентираха  най-новия си рекламен видеоклип за предстоящия туристически сезон. Той е реализиран по „Програма за финансиране на маркетингови дейности на туристически услуги в черноморските общини в Република България“ на Министерството на туризма. Атрактивното видео е насочено към пазари Великобритания и Средна Европа и цели да представи уникалните възможности за туризъм за дестинация Южно Черноморие. За първи път морските общини се обединяват в създаването на единен туристически продукт, който да бъде предлаган за външните пазари. За презентирането на клипа на щанда дойде министърът на туризма Зарица Динкова. Събитието се състоя на щанда на Община Бургас в присъствието на бургаския зам.-кмет по спорт и туризъм Манол Тодоров, директора на Общинско предприятие „Туризъм“ Радовеста Стюърт, кмета на Община Царево Марин Киров и представители на общините-партньори по проекта Поморие, Приморско, Царево. В него участват още Несебър и Малко Търново. Видеото разкрива потенциала на региона и предлагане на уникален туристически продукт, обединяващ района на Странджа и морските общини.

На щанда на Казанлък се представи богатото културно-историческо наследство на древните траки и розопроизводството и потенциала на града като изключително привлекателна дестинация. За първи път бе представен и атракциона  „Светът на траките“ .По време на борсата Община Казанлък показва  оригинална установка за варене на розово масло – „гюлпана“, а гостите на щанда  ще бъдат посрещани от Царица Роза -Кристина Попова. Повече за щанда на Казанлък: https://www.bta.bg/bg/news/economy/634524-atraktsionat-svetat-na-trakite-na-obshtina-kazanlak-e-predstaven-na-40-oto-yub

Тази година щандът на Елена е подготвен съвместно с Местен съвет по туризъм и Сдружение „Еленски бут“, под мотото „Еленският Балкан - дестинация в четири сезона“. Посетителите се посрещаха от представители на Община Елена, Местен съвет по туризъм, Сдружение „Еленски бут“, Музей на Възраждането и ученика Константин Димитров от 11 клас – паралелка „Ресторантьорство“ в Средно училище „Иван Момчилов“. Председателят на Сдружение „Еленски бут“ Мартин Трухчев успя да впечатли посетителите на изложението с характерното ястие с местни продукти – кавърма с джолан от еленски бут, праз и манатарки.

    

Всеки желаещ можеше да опита и различни специалитети – еленски бут, филе „Елена“, вино, ракия, сирене, кашкавал, мед, сладка, сиропи и други местни деликатеси. Впечатляващи на щанда бяха и демонстрациите на гравиране с пирограф на дърво от занаятчията Милчо Бонев. Заедно с информация за природните, културно-историческите забележителности, местата за настаняване и значимите събития от културния и спортния календар, се показаха и възможностите за кулинарен туризъм в дестинацията.

Акцент на софийския щанд бе поставен върху Природен парк „Витоша“, термалното наследство, богатото културно-историческо наследство, новите атракции, както и популяризирането на София като  привлекателна туристическа дестинация. За първи път в историята на „Ваканция и Спа” столицата ни представи и втори щанд на изложението – „Живите води на София“. Термалното наследство на нашия град и региона получиха своето заслужено място, като гостите имаха възможност да разберат повече за аквапарк „Възраждане“ и  банята в Банкя. В рамките на изложението ОП „Туризъм“ организира съвместни инициативи и срещи между студенти и ученици с профил на обучение „Туризъм“ и представители на туристическия бранш. ОП „Туризъм“, съвместно с Браншовата асоциация на ресторантьорите – София, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България, организираха кулинарното шоу „Софийска закуска с VisitSofia“ – работилница за деца, които заедно с известния шоумен, кулинар и телевизионен водещ Ути Бъчваров научиха историята на софийската баница и сами си я направиха. На събитието присъстваха министърът на туризма Зарица Динкова, зам.-кметът на Столична община, направление „Европейски политики, международна дейност и туризъм“ – Никола Барбутов, както и Людмил Пелов – директор на ОП „Туризъм“  и екипа на общинското предприятие. Като партньор на събитието Столична община чрез ОП „Туризъм“ поздрави гостите и участниците на „Ваканция и Спа” с атрактивни народни танци от Шопската фолклорна област, изпълнени от деца от 140. СУ „Иван Богоров“. Всички присъстващи на най-големия туристически форум в страната имаха възможността да си направят снимка за спомен на фотокорнера до централната сцена с незабравим кадър от култовата спирка „Вишнева“.

С атрактивен щанд и множество изненади Община Стара Загора посрещна посетители на най-голямото българско туристическо изложение. Част от него бяха и ресорният зам.-кмет на община Стара Загора Милена Желева, началникът на отдел „Култура“ Диана Атанасова, началникът на отдел „Туризъм“ Маргарита Крумова, както и част от екипа на Туристическия информационен център. Тази година Стара Загора впечатли публиката с участието на Държавния куклен театър и тяхната интерактивна жаба, както и със зрелищните представления на Старозагорската опера. За най-любопитните посетители бе представена и чисто нова атракция – колело на късмета, чрез което могат да се докоснат до аромата на специално създадени от шеф Ради Стамболов бонбони с вкус на липа или да спечелят тематичен сувенир за спомен. Посетителите на старозагорския щанд опитаха чаша горещ чай от липа – така обичан символ на града.

    

Екип на Исторически музей – Тутракан за пръв път участва в изложението. Щандът на музея бе под наслов „Тутракан – град на Българската бойна слава“ и представи културното наследство на региона. Посетителите имаха възможност да се докоснат до природните и исторически богатства на Тутраканско, както и да преживеят моменти от епичната битка за Тутракан, чрез VR очила.

Община Кюстендил също беше подготвила изненади с виртуална реалност, като гостите на можеха да разгледат картините на Владимир Димитров – Майстора, както и да се разходят в знакови туристически обекти в града. Щандът на Кюстендил бе с акцент върху зимния туризъм и възможностите за ски активности в региона, а посетителите опитваха сушени кюстендилски череши – символ на името на града като „овощната градина“ на страната.

Община Чирпан презентира туристически атракции, празници и фестивали, културния и винен туризъм, както и обекти на културно-историческото наследство. Кметът на Чирпан Ивайло Крачолов благодари на министъра на туризма Зарица Динкова, за това че прие патронажа през 2024г. на Международния фестивал на лавандулата, който ще се проведе в Чирпан от 21 до 23 юни. „Министърът даде висока оценка на културния и винен туризъм и благодари за представянето ни в изложението. Радвам се на интереса към нашия щанд“, каза пред медии кметът. Община Чирпан презентира туристически атракции, празници и фестивали, културния и винен туризъм, както и обекти на културно-историческото наследство.

Екипът на Община Каварна, заедно с кмета Елена Балтаджиева, промотира богата палитра от възможности за различни видове почивка, местата за настаняване и практикуване на алтернативен туризъм. Акцент в туристическата визитка на красивият морски град и района бяха разнообразни туристически продукти, както и такива представящи, културното и историческото наследство на региона, местните забележителности и богатия културен календар.

Община Видин, съвместно с Регионалния исторически музей, представи туристическия потенциал на региона. "Посетителите имат възможност да вземат от разнообразните рекламни материали, както и да проследят на монитора емблематичните места за посещение и да се потопят в атмосферата на фестивалните събития. Интересът към туристическите предлагания на Видин е много голям, което е предпоставка да очакваме успешен туристически сезон.", коментира пред медии заместник-кметът Борислава Борисова.

190-годишнината от началото на българската индустриализация беше акцент в участието на Община Сливен на Международното туристическо изложение "Ваканция & СПА", като гости на щанда посрещаха заместник-кметът по икономическо развитие на община Сливен Стоян Марков, представители от Крепост "Туида", Регионалния исторически музей "Д-р Симеон Табаков" (РИМ) и Националния музей на текстилната индустрия. Участието на Сливен премина под мотото "Открий Сливен - изживей историята, почувствай природата", като беше показан макет на българско изобретение за получаване на комбинирани прежди - букле, което е с принос за световните текстилни технологии. Демонстрира се автентичен начин за сплитане на гайтани, като посетителите на изложението можеха да се включат в процеса. Любопитен за гостите акцент беше и кулинарната презентация от екипа на Крепост "Туида" на местни специалитети: сливенски милинки, занаятчийски рачел от тиква и самардала от Балкана.

    

Общинската туристическа агенция „Царевград Търнов“ участва със собствен атрактивен щанд, оборудван с модерна видео стена, на която се рекламираха културно-историческите ценности, туристическите атракции и най-важните фестивали на старата столица. Програмата на „Царевград Търнов“ включваше музикални изненади, представяне на предстоящия XXVI Международен Фолклорен Фестивал „Велико Търново“, на новия формат на международното изложение „Културен туризъм“,, VR-демонстрации, на IX летен оперен сезон „Сцена на вековете“, винени дегустации на най-добрите изби от региона и др. Младите музиканти от „Junior Band“ бяха официалните гости на щанда на старата столица, като  се включиха в церемонията по официалното откриване на форума и дефилираха из залата на Интер Експо Център.

Община Минерални бани бе представена с нова визия на Международното туристическо изложение Ваканция & СПА Експо. Наред с рекламните материали и брошури, представящи забележителностите и туристическия потенциал на общината, представителите на Общината презентираха нов туристически портал. Традиционно, акцент беше поставен върху качествата на минералната вода.

B юбилeйнoтo издaниe нa Baĸaнция & CΠA Eĸcпo 2024 yчacтвaт нaд 200 излoжитeли oт Eвpoпa, Aфpиĸa и Aзия. Πapтньop нa cъбитиeтo e Peпyблиĸa Maдaгacĸap, a пoceтитeлитe имaт възмoжнocттa дa ce зaпoзнaят c тypиcтичecĸитe пpoдyĸти нa Beлиĸoбpитaния, Typция, Kитaй, Гъpция, Cъpбия, Индия, Moнгoлия, Maвpиций, Maлдиви, Дyбaй, Финлaндия и дp.

Baĸaнция & CΠA Eĸcпo 2024 ce opгaнизиpa oт Интep Eĸcпo Цeнтъp, c пoдĸpeпaтa нa Mиниcтepcтвoтo нa тypизмa.