Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Община Своге обсъди участие на ученици в международната инициатива „Марш на живите“

Община Своге обсъди участие на ученици в международната инициатива „Марш на живите“

30.01.2026
Община Своге обсъди участие на ученици в международната инициатива „Марш на живите“
Източник: Община Своге

Кметът на община Своге Емил Иванов проведе среща с Мишел Гурари, изпълнителен директор за Европа и Полша на международната образователна инициатива „Марш на живите“. Инициативата е посветена на съхраняването на паметта за Холокоста и възпитанието на младите хора в ценности като толерантност, отговорност и уважение към човешките права.

В срещата участваха директорите на двете гимназии в общината – СУ „Иван Вазов“ с директор д-р Соня Маринкова и ПГ „Велизар Пеев“ с директор Станчо Атанасов, както и Яков Джераси, представител на международната организация.

Основен акцент в разговора беше поставен върху възможността ученици от осми клас и нагоре да се включат в международната образователна програма „Марш на живите“, която ежегодно събира хиляди млади хора от цял свят и ги среща с историята на Холокоста на място – в Аушвиц и Биркенау.

Кметът Емил Иванов подчерта, че подобни инициативи играят важна роля за изграждането на историческа памет, критично мислене и гражданска отговорност у младите хора. Той заяви, че община Своге ще подкрепя активно участието на своите ученици в международни образователни програми с висока обществена стойност.

 

/ЙБ/