Административният съд в Шумен обяви за нищожно решението на Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020г.“, с което на община Шумен бе наложена финансова корекция за пречиствателната станция за отпадни води. Според съставения след това акт за публично държавно вземане, Общината трябваше да плати на държавата сума, която с лихвите към днешна дата надвишава 6 млн. лв.
Според съда, решението за налагане на финансова корекция е: „вътрешно противоречиво и не притежава ясна разпоредителна част, позволяваща изпълнение на акта. От друга страна, в него са посочени различни суми, за повечето от които не става ясно дали се отказва да бъдат одобрени и платени, или подлежат на възстановяване, което препятства възможността чрез тълкуване да се установи в коя част от акта е обективирана разпоредителната му част, т.е. са посочени конкретните задължения, вменени на адресата.“
„Това е една от най-добрите новини, които през последните седмици сме получавали, не само за Община Шумен, но и за жителите на цялата община. Разбира се, все още има възможност за обжалване на това решение пред Върховния административен съд, не можем окончателно да обявим, че решението е в наша полза. Но крайната цел е да си освободим един ресурс, с който да направим Шумен по-привлекателен и по-добър за живеене на нашите съграждани", каза проф. д-р Христо Христов, кмет на община Шумен.
„Съдът е издал едно обосновано, подробно решение и лично моето мнение е, че при евентуално оспорване в следваща съдебна инстанция, вероятността да бъде отменено е доста малка. Иначе решението, просто казано, означава, че решението, с което е наложена финансовата корекция, която към днешна дата с лихвите надхвърля 6 млн. лв. не произвежда правно действие. Нищожно ще рече, че то не може да доведе до последствията, които са предвидени с него, т.е. да се търсят тези пари от Общината“, заяви Генчо Гатев, адвокат на Община Шумен.


png.png)






