„С конкретни действия ще опитаме да решим проблема с нерегламентираните сметища по селата в община Шумен. Постъпват сигнали от кметовете за увеличаващи се сметища. Имаме сигнали от Дибич, Ивански, Салманово, Мараш, Ветрище, Васил Друмев и др. Затова се ангажираме с конкретни стъпки за решаване на този проблем“, заяви на пресконференция кметът на Шумен Христо Христов. В брифинга участваха и зам.-кметът по строителство Николай Симеонов и кметът на село Дибич Юлиян Андреев.
В план сметката по чистота има предвидени 100 хил. лева за почистване и извозване на отпадъци, като с тях ще бъдат наети външни изпълнители, притежаващи необходимата техника, предвид факта, че общинските предприятия не разполагат с такава. С цел икономия на средства, дейностите, които могат да бъдат извършвани от служителите на общинските предприятия ще бъдат възложени на тях, а не на външни изпълнители.
Планира се и увеличение на контейнерите за строителни и битови отпадъци, където е необходимо и според сигналите на кметовете на селата, като тази мярка ще засегне по-големите и по-близки села до Шумен.
Предвид факта, че голяма част от битовите отпадъци са от строителни и други фирми в града, общинска администрация се ангажира, чрез кметовете на населените места да засили контрола и своевременно да сезира контролните институции, с цел да бъде търсена навременна отговорност за извършените нарушения.


png.png)






