Община Русе се включва в Европейската седмица на мобилността за поредна година. Кампанията се провежда от 16 до 22 септември под мотото „Комбинирай и се движи“, а темата е „Пестене на енергия“. Предвидени са редица инициативи, с които да се засили вниманието на обществото към проблемите на пътната безопасност.
Сдружение „Вело - Русе“, „Тумба Сълюшънс“, Сдружение „СпоДари“ и Общинската комисия по безопасност на движението са партньорските организации, които ще осъществят няколко събития, свързани с безопасното придвижване. Ето и събитията, които ще се проведат:
В състезанието „Движи се пеша“ ще могат да се включат хора от различни възрасти. Участниците могат да отбележат рекорд за най-много изминати крачки от 00:00 ч. на 16 септември до 23:59 ч. на 22 септември.
Състезанието „Трафикът си ти“ ще отличи прекаралите най-много активни минути в приложението WeRide.Today на територията на град Русе.
На 20 септември от 16 до 18 ч. в Парка на младежта в началото на алея „Перистери“ ще се проведат няколко събития като част от кампанията.
Деца от няколко детски градини ще рисуват на тема „Автомобили на бъдещето“, като творбите им ще бъдат представени в деня на присъственото мероприятие.
Възпитаниците на ДГ „Чучулига“ и СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ ще рисуват с тебешир на тема „Пестене природните богатства на планетата, чрез екологичното придвижване и изразходване на човешката ни енергия“.
Ще бъде проведена и викторина с 10 въпроса, свързани с град Русе, безопасното движение и алтернативното придвижване. За правилно отговорилите са предвидени атрактивни награди.
Фондация „СпоДари“ ще проведе обучение, насочено към безопасността на децата на пътя и по-конкретно при придвижването им с велосипеди под формата на интерактивно и образователно преживяване. Под формата на игра децата ще повторят и преживеят получената информация.
На алея „Перистери“ ще бъде разположен и щанд на „Тумба сълюшънс“. Участниците ще могат да се регистрират в разработеното от тях мобилно приложение WeRide.Today с e-mail и да отбележат 5 проблемни участъка. Ще им бъде разяснено как да споделят предложения за подобрения във вело инфраструктурата и да дадат предложения към Община Русе. Желаещите участници ще бъдат включени в томбола с награди.
На 22 септември от 9 до 17 ч. Община Русе се присъединява към традиционната за Европа инициатива „Ден без автомобили“.
Напомняме на общините, че днес е крайният срок за подаване на заявки за участие в инициативата "Нестле за живей активно!". Повече информация можете да намерите тук: https://www.namrb.org/bg/aktualno/zapotchva-natsionalniyat-konkurs-za-obshtinski-proekti-anestle-za-zhivey-aktivnov-2023


png.png)






