Кметът на Пловдив Костадин Димитров официално зае мястото си в Управителния съвет на Фонда за развитие на местното летище, съобщи БНР. В него членуват и кметовете на общините Родопи и Чепеларе - Павел Михайлов и Боран Хаджиев.
СНЦ "Фонд за развитие на Летище Пловдив - Южната врата на България" е създадено през 2010 г. от общините Родопи, Хисаря и Асеновград.
Членството във Фонда е по 1 лев на жител на съответната община. С набраните във фонда средства се субсидира поддържането на редовни въздушни линии от и до Летище Пловдив. По постоянен адрес в Пловдив живеят 368 809 души и с вноската на общината могат да се разкрият четири нови дестинации.
Летището отчита значително увеличение на броя на полетите за последната една година. В зимния сезон има по пет чартърни полета на седмица - от и до Анталия. Голям е интересът и към чартърните полети от Белфаст. По план пристигат много английски туристи с новата редовна авиолиния от Манчестър. От 19 януари ще се възстанови редовната линия от и до Тел Авив.
Водят се преговори за разкриване на нови линии до градове в Германия и атрактивни дестинации до Италия и Испания.
Управителният съвет на Фонда очаква да се присъединят още общини, а от настоящите членове да заложат в бюджетите си за 2024 година договорените вноски, които се използват за разкриване на нови авиолинии.


png.png)






