Община Пловдив въвежда модерна системи за паркиране и управление на обществения транспорт. В средата на лятото 2024 г. проектът трябва да бъде завършен, заявиха на пресконференция кметът на общината Здравко Димитров, заместник-кметът Тодор Чонов и Николай Недялков – управител на фирмата-изпълнител. Целият процес – заплащането на паркиране, закупуването на карти и билети и контролът, ще бъде дигитализиран.
Договорът с Община Пловдив е на стойност 9.5 млн. лева и включва доставка, адаптиране, монтиране и въвеждане в експлоатация на необходимото техническо оборудване и системи. В Пловдив за първи път компанията ще интегрира двете си разработени системи – за паркиране и за управление на градския транспорт.
Началото на септември тази година трябва да заработи базовата система за паркиране, а до шест месеца ще бъдат въведени клиентските приложения за заплащане. Приложението за паркиране ще дава информация за най-близкото място за паркиране, каква е цената, възможностите за абонамент и къде има зарядна станция за електрически автомобили. През него ще може да се заплати с банкова карта или с предварително заредени средства. Недялков посочи, че сега съществуващите възможности за заплащане ще продължат да функционират.
Съживяваме "мъртвец", който струва 20 млн. лв., коментира кметът Здравко Димитров. По думите му почти нищо няма да се използва от досегашната система, която бе въведена през 2016 г. и така и не заработи. След модернизация и надграждане ще се използва единствено информационната система по спирките.


png.png)






