Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Община Опака изгражда Информационен център в село Голямо Градище

Община Опака изгражда Информационен център в село Голямо Градище

15.11.2023
Община Опака изгражда Информационен център в село Голямо Градище

Община Опака започва работа по реализиране на идеята за изграждане на Информационен център в село Голямо Градище. Това съобщиха за БТА инициаторите – уредникът в Исторически музей-Търговище Мирослав Георгиев и директорът на училището в селото Джошкун Феимов, след разговор с новоизбрания общински кмет Гюнер Ашимов.

Предвижда се Информационният център да се обслужва съвместно от представители на Общината, читалището и училището в Голямо Градище и РИМ-Търговище. Селото е известно с климата и въздуха, които повлияват страдащи от астма и други респираторни заболявания. Местното население и ръководството на Община Опака решават да изследват въздуха, да докажат качествата му и евентуално да използват природната даденост за балнеолечение. Предстои да бъде закупен измервателен уред за въздуха, който ще следи за чистота, озонно и йонно съдържание, както и за концентрацията на отрицателни йони.

Расте интересът към Крепчанския средновековен скален манастир, който е на около 2 км от селото. От 2020 г. той се управлява от Община Опака. Освен реставрация и консервация, работи се и по социализацията на обителта с над 1100-годишна история. Идеята е в бъдеще да бъде проектирана и изградена приемна сграда за посетителите и да бъде обособен паркинг. Върху стените на манастира са изсечени на кирилица два старобългарски надписа, като единият от тях е смятан за най-ранния надпис на кирилица, открит на Балканите.