Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Община Нови пазар възнамерява да създаде общинско ВиК

Община Нови пазар възнамерява да създаде общинско ВиК

31.07.2023
Община Нови пазар възнамерява да създаде общинско ВиК

Община Нови пазар ще проучва възможностите да предоставя самостоятелно ВиК услуги. Това предложение на кмета Георги Георгиев беше подкрепено единодушно от Общинския съвет.

До края на календарната година ръководството на администрацията трябва да привлече външни експерти, с чиято помощ да подготви анализ на финансовата и правната страна на въпроса.

„Общинската администрация прибягва до тази стъпка заради лошото управление на ВиК – Шумен, в което доминираща роля има държавата, а мнението на представителите на общините не се зачита. В резултат на това от началото на този месец е факт драстично увеличение в цената на водата, като сумите са непосилни за голяма част от хората, които живеят на прага на бедността“, се казва в докладната на кмета Георги Георгиев.

Той отбелязва, че в същото време в града и селата има чести аварии, при които от дружеството не реагират бързо и адекватно, а инвестициите от страна на ВиК – Шумен за общината не са достатъчни, за да осигурят качество на услугата.

15 общини в България притежават собствени ВиК дружества, а работата им се контролира от общинските съвети, се казва още в становището на кмета на Нови пазар.

Поради същите причини преди няколко седмици Община Върбица взе решение да напусне Асоциацията по ВиК и ще прави постъпки за създаването на общинско ВиК дружество, припомня БНР. Докладна за прекратяване членството във ВиК асоциацията беше внесена и в Общинския съвет в Шумен, тя ще бъде разгледана на следващото заседание.