Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Община Невестино спечели делото за Кадин мост

Община Невестино спечели делото за Кадин мост

05.05.2023
Община Невестино спечели делото за Кадин мост

Общината Невестино спечели съдебния спор с Министерството на културата във връзка с  изпълнението на проекта за реновиране на Кадин мост на река Струма. Мостът е строен през 15 в. и, според надписът запазен на едно от перилата му е завършен през 1 470 година. Днес съоръжението е част от пътната инфраструктура. Министерството на културата отказваше да издаде необходимите документи  за въвеждането му в експлоатация и приключване на плащанията към Общината и изпълнителя.

Ремонтите по Кадин мост за около 460 000 лева  са извършени по проект от Програмата за трансгранично сътрудничество с община от Северна Македония. Според експерти и реставратори след реновирането мостът трябваше да бъде само за пешеходци и по него да не преминават МПС, да е туристическа дестинация, срещу което се обявиха жителите на над 10 села от Невестинско, както и от местната управа. Проблемът стигнаха да съд. Делото спечели Община Невестино и мостът беше павиран. Движението на МПС по него е разрешено, като е въведено ограничение до 3,5 тона. Паважът трябва да остане за 5 години, а  през това време да се търсят нови експертни решения.