Общината Невестино спечели съдебния спор с Министерството на културата във връзка с изпълнението на проекта за реновиране на Кадин мост на река Струма. Мостът е строен през 15 в. и, според надписът запазен на едно от перилата му е завършен през 1 470 година. Днес съоръжението е част от пътната инфраструктура. Министерството на културата отказваше да издаде необходимите документи за въвеждането му в експлоатация и приключване на плащанията към Общината и изпълнителя.
Ремонтите по Кадин мост за около 460 000 лева са извършени по проект от Програмата за трансгранично сътрудничество с община от Северна Македония. Според експерти и реставратори след реновирането мостът трябваше да бъде само за пешеходци и по него да не преминават МПС, да е туристическа дестинация, срещу което се обявиха жителите на над 10 села от Невестинско, както и от местната управа. Проблемът стигнаха да съд. Делото спечели Община Невестино и мостът беше павиран. Движението на МПС по него е разрешено, като е въведено ограничение до 3,5 тона. Паважът трябва да остане за 5 години, а през това време да се търсят нови експертни решения.


png.png)






