Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Община Левски бе домакин на конференция по проблемите на регионалното здравеопазване

Община Левски бе домакин на конференция по проблемите на регионалното здравеопазване

10.07.2023
Община Левски бе домакин на конференция по проблемите на регионалното здравеопазване
Източник: Снимка: БНР

Липсата на политическа воля, недостатъчно финансиране, което води и до недостиг на кадри  в областните и общинските болници заради ниското заплащане, са основните проблеми пред регионалното здравеопазване. Това беше отбелязано по време на конференция по проблемите на регионалното здравеопазване и малките болници, която се проведе днес в град Левски, организирана от проф. Андрей Кехайов – председател на Клъстер за регионално здравеопазване.

Държавата трябва така да организира здравната система, че здравеопазването и лечебните заведения да са равнопоставени, независимо от отдалечеността на населените места, посочи проф. Андрей Кехайов.

"Тук има място и потребност от такова здравеопазване, което да гарантира  онази устойчивост от бързата помощ  през общопрактикуващите лекари, специалистите и лечебното заведение,  което да даде хората да имат този достъп".

Проф. Радослав Гайдарски допълни: "Това е един опит, който сега правим, да се даде гласност на тези неща, които ни пречат в здравеопазването и да дадем една насока в правилната посока. Проблема не е само здравен. Той е и политически".

Кметът на Левски Любка Александрова изтъкна колко е трудно общински болници да се конкурират  с големите лечебни заведения и частните болници, най-вече по отношение на осигуряването на медицински персонал.

"За да може  да гарантира на хората в съответната община или регион, който използва услугите на общинско здравно заведение да осигури  нормална здравна грижа".

Кметът на община Сухиндол, където няма болница, Пламен Чернев каза: "Трябва ни  организирана спешна помощ която да доведе човека за кратко  време до определеното място да го спасим. Функцията на държавата уважаеми властимащи: Направете така, че хората да живеят нормално и в малкия и в големия град,  а всеки може да избере къде да се долекува, къде да си направи операция или трансплантация".

Любка Александрова допълни:"Проблемите са ясни. Въпроса е най-сетне  да намерим политическа воля, за да може да ги решим".