Липсата на политическа воля, недостатъчно финансиране, което води и до недостиг на кадри в областните и общинските болници заради ниското заплащане, са основните проблеми пред регионалното здравеопазване. Това беше отбелязано по време на конференция по проблемите на регионалното здравеопазване и малките болници, която се проведе днес в град Левски, организирана от проф. Андрей Кехайов – председател на Клъстер за регионално здравеопазване.
Държавата трябва така да организира здравната система, че здравеопазването и лечебните заведения да са равнопоставени, независимо от отдалечеността на населените места, посочи проф. Андрей Кехайов.
"Тук има място и потребност от такова здравеопазване, което да гарантира онази устойчивост от бързата помощ през общопрактикуващите лекари, специалистите и лечебното заведение, което да даде хората да имат този достъп".
Проф. Радослав Гайдарски допълни: "Това е един опит, който сега правим, да се даде гласност на тези неща, които ни пречат в здравеопазването и да дадем една насока в правилната посока. Проблема не е само здравен. Той е и политически".
Кметът на Левски Любка Александрова изтъкна колко е трудно общински болници да се конкурират с големите лечебни заведения и частните болници, най-вече по отношение на осигуряването на медицински персонал.
"За да може да гарантира на хората в съответната община или регион, който използва услугите на общинско здравно заведение да осигури нормална здравна грижа".
Кметът на община Сухиндол, където няма болница, Пламен Чернев каза: "Трябва ни организирана спешна помощ която да доведе човека за кратко време до определеното място да го спасим. Функцията на държавата уважаеми властимащи: Направете така, че хората да живеят нормално и в малкия и в големия град, а всеки може да избере къде да се долекува, къде да си направи операция или трансплантация".
Любка Александрова допълни:"Проблемите са ясни. Въпроса е най-сетне да намерим политическа воля, за да може да ги решим".


png.png)






