Община Казанлък стартира инициатива за осигуряване на по-качествена и екологично чиста храна за децата, като започна собствено отглеждане на зеленчуци в оранжерии. Първата реколта в село Долно Изворово вече е факт и включва марули и зелен лук, които се доставят до детските градини и социалния патронаж.
Целта на проекта е част от храната за децата да бъде произведена под контрола на местната власт и да отговаря на високи екологични стандарти.
От началото на сезона са произведени около 5000 марули и между 250 и 300 килограма зелен лук. Тези количества достигат до между 2300 и 2600 деца, които ползват услугите на детската млечна кухня.
Въпреки че продукцията все още не е достатъчна за целогодишно снабдяване, от общината определят инициативата като важна стъпка към подобряване на качеството на храната. Вече е изградена и втора оранжерия с цел увеличаване на производството и удължаване на периода, в който се предлага прясна продукция.
Следващият етап от проекта предвижда отглеждане на домати и краставици, както и създаване на овощна градина, от която да се осигуряват плодове.
Инициативата показва, че с добра организация местната власт може активно да допринася за по-здравословното хранене на децата и подкрепата на социално уязвими групи.
Целият репортаж може да гледате на официалната страницата на бТВ:
/ЙБ/


png.png)






