Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Община и граждани изградиха „Извора на любовта” самоковското село Говедарци

Община и граждани изградиха „Извора на любовта” самоковското село Говедарци

31.07.2023
Община и граждани изградиха „Извора на любовта” самоковското село Говедарци

В самоковското село Говедарци официално бе открита градина „Изворът на любовта“. Прерязването на лентата направиха главният организатор на събитието и основен деец в изграждането на Извора, Нели Василева и секретарят на Община Самоков Ангелина Вангелова.

„Аз лично разбирам местната власт точно по този начин, когато има граждански активни хора и инициативи Община Самоков безрезервно да ги подкрепя с колкото и каквото може. Радвам се, че съумяхте да направите това място за всички хора – деца, възрастни, туристи и всички местни жители, като е помислено по какъв начин ще се стопанисва“, каза в словото си кметът на Община Самоков Владимир Георгиев. Той посочи, че организаторите дават добър пример за това как едно блато и занемарено пространство може да се облагороди и да се промени.

„Обичта към моето родно село Говедарци роди идеята да изградим това прекрасно място, както и интересната история за живота на цар Фердинанд“, посочи пред журналисти Нели Василева и добави, че идеята се е родила преди няколко години, за която споделя със Симеон Пашов, деец и родолюбец, който й помага за сътворяването на „Изворът на любовта“, както и след разговор със своя приятелка – Ани Стаменова. „Реших, че няма как да останем безучастни към Говедарци, без значение с какво“.



Историята разказва, че цар Фердинанд, обикаляйки из България, остава впечатлен от природата около село Говедарци и именно тук той построява своя пръв дворец. Дворец, който е напълно разрушен и разграбен. "Има и много истории за живота на царя в селото, но е една е много по-внушителна - в селото царят среща голямата си любов, красивата мома Янинка, но бил принуден обаче да се откаже от любовта си и да се ожени за принцеса, заради политическата ситуация в страната", разказаха организаторите, позовавайки се на легенди. Тази любов остава единствената истинска и непорочна за царя, че точно на това място се разделя с любимата си, като й дава бяла вала (забрадка, характерна за село Говедарци) в името на чистите си чувства. Тя посочи, че след това на това място бликнала чиста изворна вода, като всеки, отпил от тази вода, среща голямата си любов.

„И това място тънеше в разруха и тиня, подобно на двореца, но обединени граждани, Общината и местният бизнес на Самоков направихме нещо уникално“, каза инициаторката. По думите й това е бил труден път, но никой не се отказал от общата идея това да стане отново прекрасно място. Тя каза, че благородната кауза е била подкрепена от местни жители, дарители, институции и близки нейни приятели, като в началото са започнали с благотворителен концерт.  „За мен най-голямата награда е това, че успях да предам на моето дете урок по родолюбие“, каза Василева.

На мястото е поставено табло с основните дейци, подпомогнали каузата. За поддръжката на градината ще се грижи Валери Вакарелски, който е основен дарител.

В „Изворът на любовта“ има обособено кафене, в което жителите и гостите могат да се насладят на атмосферата в планинското село.

На събитието присъстваха жители и гости на селото, местното ръководство, общински съветници, дарители, културни дейци и интелектуалци.