Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Община Хасково представи пред граждани Плана за устойчива градска мобилност 2023-2040

Община Хасково представи пред граждани Плана за устойчива градска мобилност 2023-2040

03.08.2023
Община Хасково представи пред граждани Плана за устойчива градска мобилност 2023-2040

Обществено обсъждане на Плана за устойчива градска мобилност се проведе по инициатива наместната администрация. Бяха представени философията, анализите и мерките, залегнали в стратегическия документ.

Планът за устойчива за градска мобилност (ПУГМ) има за цел обезпечи нуждите от мобилност на хората и бизнеса в града и неговите околности за постигане на по-добро качество на живот. Планът за устойчива градска мобилност следва да допринесе за развитието на система за градски транспорт, която:

а) е достъпна и отговаря на основните нужди на всички ползватели

б) балансира и отговаря на различните нужди от услуги за мобилност и транспорт на гражданите, предприятията и промишлеността;

в) направлява балансираното развитие и подобрената интеграция на различните видове транспорт;

г) отговаря на изискванията за устойчивост, като балансира нуждите от икономическа жизнеспособност, социално равенство, здраве и качество на околната среда;

д) оптимизира ефикасността и ефективността на разходите;

е) подобрява използването на градските пространства и съществуващата транспортна инфраструктура и услуги;

ж) повишава привлекателността на градската среда, качеството на живот и общественото здраве;

з) подобрява безопасността и сигурността на движението;

и) намалява замърсяването на въздуха и шума, емисиите на парникови газове и потреблението на енергия;

й) допринася за по-добра цялостна ефективност на трансевропейската транспортна мрежа и на транспортната система на Европа.

Планът за устойчива градска мобилност на Хасково е приоритет за общината и неговото разработване беше иницииирано в изпълнение на Административен Договор No BG05SFOP001-4.003-0001-C01/20.02.2018 г. по проект „ПРОГРЕС-Подкрепа за

развитие на общините, градовете и регионите за европейско сближаване”, за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд, по процедура „Подкрепа за развитие на капацитета на общините при разработването и изпълнението на проекти, съфинансирани от ЕСИФ“, по Приоритетна ос 4 „Техническа помощ за управлението на ЕСИФ”.

Приемането на ПУГМ е част от дневния ред на заседанието на Общински съвет Хасково на 11 август 2023 г.