Мащабният офталмологичен скрининг обхвана 600 деца на възраст от 4 до 11 години от населените места Банско, Добринище, Места и Филипово, информират от общинската администрация. В скрининга се включиха офталмолог, оптометристи и студенти от Медицинския факултет, Физическия факултет и Факултета по науки за образование и изкуства на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Проведени са тестове за зрителна острота, цветно и стерео зрение, както и за откриване на кривогледство и амблиопия. Всички изследвания са съобразени със спецификата на работа с деца и с добрите педиатрични практики.
За диагностика е използвана модерна техника, включително моно- и бинокулярен авторефрактометър и проектори за зрителна острота. Основната цел на скрининга е ранното откриване на състояния, които могат да бъдат коригирани с подходящи средства, но които иначе биха останали незабелязани.
Специалистите са на мнение, че прегледите в училищата са изключително подходящи, защото педагозите имат пряк поглед върху поведението на децата и често забелязват проблеми, които вкъщи остават незабелязани. Скринингът в училищна среда позволяват обхващането на голям брой деца, които рядко посещават специализирани кабинети за профилактика.
Кметът на община Банско, Стойчо Баненски, изрази своята благодарност към проф. д-р Любомир Спасов, декан на Медицинския факултет, проф. дфн Георги Райновски, декан на Физическия факултет, и всички участници в инициативата - д-р Славена Стойкова, ас. Ани Коева, оптометристите Никола Пеев, Веселина Гаргова и Мария Йорданова, както и студентите Ивета Димитрова, Траяна Янакиева, Александра Александрова, Андреа Гловня, Борис Кьосев и Стамен Ангелов.
Благодарение на техния професионализъм и отдаденост, бе осигурена възможност за ранна диагностика и грижа за детското зрение на децата от община Банско, казват от Общината.
/МБ/


png.png)






