Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Ноу-хау за отпадъците в Поморие: Плащаш, колкото изхвърляш

Ноу-хау за отпадъците в Поморие: Плащаш, колкото изхвърляш

23.08.2023
Ноу-хау за отпадъците в Поморие: Плащаш, колкото изхвърляш

Община Поморие въвежда система за заплащане на битовите отпадъци на база количеството, изхвърлено от домакинствата и бизнеса. Иновативният подход ще действа в район на града, в рамките на три години по европейски проект, съфинансиран чрез Програмата за околната среда и действията по климата.

Пилотният проект, на стойност около 3 млн. лева, бе представен в Поморие, в присъствието на кмета Иван Алексиев и представители на партньорите по проекта.

„Основната идея е в Поморие да се въведе системата за заплащане на битови отпадъци и за домакинствата, и за бизнеса, на база количеството изхвърлени отпадъци. В момента се плаща на база данъчна оценка и бизнесът е жестоко ощетен.  Така че, тук да има една равнопоставеност и кой колкото отпадък изхвърля толкова да заплаща. За целта ще се използват най-съвременните ай ти технологии, като ще се използва опита на община Парма, Италия“. Повече информация за проекта на Парма: ТУК.

Умното управление на сметосъбирането ще е в основата на проекта, по който сега се избира район, където то ще се приложи от врата на врата, обясни ръководителят на проекта Георги Петков. Той подчерта, че плащането на база данъчна оценка в момента не стимулира жителите за намаляване и разделно събиране на отпадъците.

Опитът на партньорите от Италия показва, че след оптимизацията цената е по-ниска в сравнение с преди.

„Плащайки на база реално генерираните отпадъци цената, която плащат в края на годината, специално в Парма, е била по-ниска от тази, която досега са плащали, но се повишава количеството на разделно събраните и върнати отпадъците, което е и основната цел“, поясни Ивайло Цаков.

Екскметът на Парма Габриел Фоли разказа как са реализирали проектът стъпка по стъпка. По думите му новите системи са въведени за около две години и половина и 5 години след старта им са постигнали 80% рециклиране на отпадъците.

Очакванията на местната власт са проектът да бъде надграден и разширен занапред.    

Чуйте репортаж на БНР по темата: ТУК.