Тази година празникът на Несебър е под знака на 40-ата годишнина от вписването на Стария град в списъка на ЮНЕСКО със световни културни обекти от общочовешко значение заради уникалното съчетание от древна история, антични останки и възрожденска архитектура.
И тази година иконата на Божията майка беше изнесена за поклонение извън стените на местния храм. В предпразничната вечер литийно шествие премина през улиците на Стария град, а на сутринта в деня на празника бе отслужена литургия в църквата „Успение Богородично“. В ритуала по издигане на националния флаг участваха курсанти от военноморската база „Атия“.
Тридневната празнична програма включва рок формацията „Фондацията“, група Four и Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев, детски празник с участието на артисти от цирк „Балкански“, концерт на детска вокална група „Морски звездички“.
В празничната нощ жителите и гостите на Несебър ще могат да видят и шоу с дронове в небето над Стария град. Върху крепостните стени на града ще има и 3D мапинг прожекция и светлинно шоу, разказващи истории за града. Тържеството ще завърши със заря.


png.png)






