За 13-та поредна година община Кърджали, дружество „Приятели с Америка“, съвместно с посолството на САЩ у нас реализираме инициативата „Месец на Америка в Кърджали“ - събитие, което няма аналог в България.
„За тези 33 години от съществуването на Сдружението, както и за 13-те години съвместна работа, стана ясно, че двустранните отношения не са само между правителствата, и не са само между столиците – най-важното е, че младите кърджалийци, които са били в Америка, или такива, които все още реализират проекти със САЩ, - това са истинските двустранни отношения“ – написа в социалните мрежи кметът на Кърджали и заместник-председател на УС на НСОРБ Хасан Азис.
В рамките на последните години община Кърджали осъществява обмен на студенти между общината и САЩ.
Една от проявите в рамките на партньорството е конкурса за превод от английски на български език за ученици от 10, 11 и 12-и от Кърджали, Ардино и Момчилград, в който севключиха 95 участници.
Журито бе оглавено от Анджела Родел - изпълнителен директор на Комисия „Фулбрайт“. „Благодаря на учителите, които подготвят децата на Кърджали, Ардино и Момчилград за този конкурс. Поднасям най-сърдечните си поздравления към учениците, които усърдно и превъзходно са превеждали текстове от американската литература“, каза Родел по време на церемонията.
Българо-американският форум традиционно се организира от Дружество «Приятели на САЩ», Клубът на американските възпитаници /USKardzhaliAlumniClub/ със съдействието на Посолството на САЩ и Община Кърджали.
През 2023 г. той преминава под знака на 120-тата годишнина от началото на дипломатическите отношения между България и САЩ. В събитието взе участие заместник-ръководителят на дипломатическата мисия на САЩ в София г-жа Андриа Брулет-Родригез.


png.png)






