Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Май – месец на екологията в Стара Загора

Май – месец на екологията в Стара Загора

30.05.2024
Май – месец на екологията в Стара Загора

Стара Загора е първата община в България, която стартира толкова мащабна екологична кампания през месец май, съобщи Радостин Танев, зам.-кмет „Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“. В месеца на екологията бе проведено междуучилищно състезание за събиране на отпадъци от пластмаса. Безапелационен победител в нея е Пето ОУ „Митьо Станев“, чиито възпитаници събраха внушителното количество от 435 килограма пластмасов боклук от опаковки.

Общината проведе кампанията „Не цикли, а рециклирай! За по-чиста околна среда!“ съвместно с Организацията по оползотворяване на отпадъци от опаковки „Булекопак“ АД. Съревнованието беше предназначено за учениците от всички училища на територията на града, като целта му бе да ги насърчи да участват в процеса на разделното събиране на отпадъци от опаковки.

Трите училища, справили се най-добре със задачата, ще бъдат отличени с награди, които насърчават спортната активност на техните възпитаници. Първото място носи подарък тенис маса, второто – мрежа за бадминтон, а третото – топки и въжета за скачане.

Съвместно с фирма „БалБок Инженеринг“ АД, Община Стара Загора организира традиционна пролетна кампания за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата. За седма поредна година гражданите на Стара Загора проявиха висока активност и отговорно отношение по време на кампанията, отчитат от местната администрация.

На 20 и 21 май в мобилен събирателен пункт са предадени близо 186 кг. опасни битови отпадъци – остатъци от лакове и бояджийски материали, разтворители, киселини и основи, пестициди с изтекъл срок на годност и живачни термометри. За поредна година лекарствата с изтекъл срок на годност бяха сред опасните отпадъците, които най-често гражданите предаваха за обезвреждане.

Интерес тази година предизвика извънредният пункт за идентифициране на опасни отпадъци с неизвестен състав и произход, който се инициира на 23 май. Специалисти от фирмата демонстрираха с мобилна лаборатория анализи на място, за да установят вида на опасния отпадък и неговото третиране .

Част от еко инициативата бе Арт работилница и Информационен щанд за деца и възрастни, чрез които Община Стара Загора популяризира разделното събиране на непотребни дрехи и домашен текстил. Общата инициатива беше заедно с бранда TEXCYCLE, специализиран в събиране, сортиране, дистрибуция и рециклиране на употребявани дрехи, обувки и др. От забавно поднесената информация децата узнаха, че дрехите не трябва да отиват в общия боклук, защото изгниват и замърсяват природата ни, която трябва да пазим чиста. Научиха също впечатляващия факт, че за направата на една-единствена тениска се изразходват 2700 литра вода!

Децата ще ни научат да замърсяваме по-малко, коментира инициативата зам.-кметът Радостин Танев.