Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Кметовете на Разград и молдовския град Стаучени подписаха споразумение за приятелство и сътрудничество

Кметовете на Разград и молдовския град Стаучени подписаха споразумение за приятелство и сътрудничество

22.07.2024
Кметовете на Разград и молдовския град Стаучени подписаха споразумение за приятелство и сътрудничество

Разград бе домакин на традиционния Фестивал на киселото мляко.

Наситената програма включваше концерти, работни срещи и множество атрактивни работилници. Три от гостуващите фолклорни състави и трите официални делегации имаха днес срещи с ръководството на Община Разград.

На 22 юли бе подписано Споразумение за партньорство и сътрудничество между побратимени градове между Кметовете на Община Разград Добрин Добрев и на Кметство Стаучени, Община Кишинев, Република Молдова Александр Ворнику. То е безсрочно и регламентира отношенията между двете общини в различни сфери: култура, икономика, социални дейности и други.

Делегации от двама от по-дългогодишните побратими на Разград също посетиха в понеделник Община Разград и се срещнаха с Кмета Добрин Добрев и екипа му: заместник-кметовете Полина Иванова, Зорница Евгениева и Елка Неделчева, секретаря на Община Разград Нели Добрева и председателя на Общинския съвет Галина Георгиева. Делегацията от Авджълар се води от заместник-кмета Мехмед Данаджъ, в нея влизат: общинският съветник Ферди Камбероглу,  Гамзе Бирсьоз – организатор на културно-масови събития, Хюлия Алтън - експерт международни връзки, Есма Йозкан – технически сътрудник на заместник-кмета. Заместник-кметът Мехмед Данаджъ заяви, че е много доволен от посрещането в Разград и при първа възможност ще отправи покана към представители на Община Разград да посетят подобно събитие в Авджълар.  Представителите на двете общини обсъдиха възможности за реализация на общи проекти, обмениха и практики и идеи за работата на местното самоуправление в сферата на обществените поръчки, на общинските предприятия и други. Г-н Данаджъ разказа, че след земетресенията в Турция в момента в Авджълар се извършва премахване на стари сгради и изграждане на нови, като различни ангажименти имат общината, държавата и частните инвеститори.  Той разказа и за структурата на местната администрация в Турция. Според нея в общини с население над 400 000 човека, каквато е Авджълар с 450 000 души, кметът може да си назначи до 8 заместници, а в по-малките общини – до 5 заместници.   Гостите от Турция имаха въпроси и за футболния шампион „Лудогорец”, като заявиха, че развитието на отбора е много важно както за Разград, така и за България.

Тричленната делегация от румънския град-побратим на Разград Кълъраш се води от Йонут Саву – директор Публична администрация, в нея участват: Флориан Зика – директор на Техническия департамент и Стелиян Алдеа – местен съветник. С тях ръководството на Община Разград обсъди реализацията на проекти в двете общини. В Кълъраш в момента стартират проект за 20 електрически автомобила за администрацията, разработват и проекти за зарядни станции. Сред проблемите, пред които е изправена румънската местна власт, е недостигът на работна ръка.

Кметът Добрин Добрев и заместник-кметът Елка Неделчева се срещнаха с танцова трупа „Звездите на Авджълар” с ръководител Месут Гюлшен.  Младежите от състава споделиха, че много им харесва Разград, защото хората са любезни и приветливи, а в града има много зеленина. Част от танцьорите в предходни години са посещавали Разград, а за други 22-рият Панаир на киселото мляко бе повод за първа визита.

В „Балет фолклорико дел Норте“ -  Хуарес, щат Чиуауа, Мексико, с ръководител Етна Делгадо също имаше танцьори, които са посещавали Разград в предходни издания на Панаира. Те помнеха и как се прави таратор, което по-късно през деня доказаха с участието си в забавното състезание на тази тема. С тях се срещнаха Кметът Добрин Добрев и заместник-кметът Зорница Евгениева.

Кметът Добрин Добрев и заместник-кметът Елка Неделчева посрещнаха в Община Разград представители на Културна асоциация „Уеуику уехали“ от град Дили, Тимор Лесте с ръководители Крис Рамос и Тото Перегрино. Тимор Лесте е първата нова независима страна за XXI век – от 2002 г. Говорим език е португалски. Гостуващите танцьори разказаха за своята родина с любимите занимания в спорта и културата за местните хора там.

Петчленни отбори от четири от чуждестранните състави участваха в забавното състезание-щафета „Да правим таратор, а не терор” привечер.  Според регламента участниците „пазаруват” продукти за приготвяне на таратор, бягайки  край фонтана пред Новия театър, а накрая всички заедно приготвят студената супа. И петте отбора получиха награди за представянето. Диплом за приготвянето на най-артистичен и творчески подход при приготвянето на таратор получи тимът от Тимор Лесте, диплом за най-нежен дояч на крава – Румъния, диплом за вегетариански таратор без отрязани пръсти – Турция, най-сръчни готвачи – Мексико, най-бърз отбор - ДТШ”Хорце” при ЦПЛР ЦРД. Всички отбори получиха по една българска диня и тениски с логото на Панаира

В концерта на сцена „Ларго” участваха: Средношколска танцова формация при НЧ”Напредък”1901” с ръководители Илонка Занкова и Илиян Илиев, фолклорните изпълнители: Мартина Матева, Фатме Топчева, Йолина Петрова и Ренета Петрова, те са от Музикална школа „Илия Бърнев” при НЧ”Развитие 1869”  с вокален педагог Детелина Тодорова, танцова трупа „Звездите на Авджълар” с ръководител Месут Гюлшен, Ансамбъл за деца и младежи „Романсул” от Културна асоциация „Уеуику уехали“ от град Дили, Тимор Лесте с ръководители Крис Рамос и Тото Перегрино., „Балет фолклорико дел Норте“ -  Хуарес, щат Чиуауа, Мексико, с ръководител Етна Делгадо.

В дните на фестивала в централната градска част са отворени щандовете на 110 занаятчии, 11 производители на мляко и млечни продукти, 29 производители на други хранителни продукти.