Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Кметовете на Кричим и Перущица откриха компостираща инсталация за зелени или биоразградими отпадъци

Кметовете на Кричим и Перущица откриха компостираща инсталация за зелени или биоразградими отпадъци

07.11.2022
Кметовете на Кричим и Перущица откриха компостираща инсталация за зелени или биоразградими отпадъци
Източник: Фейсбук страница на Мария Витанова-Вълканова, кмет на община Перущица
На 4 ноември, в землището на община Кричим, в местността „Сух дол“, кметът на община Перущица Мария Витанова-Вълканова и кметът на община Кричим Атанас Калчев, прерязаха лентата на официалната церемония за откриване на Компостираща инсталация за разделно събрани зелени или биоразградими отпадъци, генерирани от общините Кричим и Перущица.
Успешно приключилият проект се осъществи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020г.
Изградената компостираща инсталация е с годишен капацитет за третиране на зелени и биоразградими отпадъци в размер на 2300 тона.
Реализирането на проекта има за цел да се намали количеството депонирани зелени и биоразградими отпадъци, чрез въвеждане на система за разделното им събиране, рециклиране и оползотворяване до получаване на качествен краен продукт – компост, който е богат на хумус и може да се предлага самостоятелно на пазара.
По проекта е закупено и доставено мобилно оборудване, включващо: мобилна машина за раздробяване на дървесни отпадъци и хомогенизиране, челен товарач, пресевна машина за компост, компактна преносима лаборатория за изпитване качеството на компоста и специализиран автомобил за събиране на зелени отпадъци. Събирането ще се извършва по график на територията на двете общини.
Управлението и експлоатацията на изградената Компостираща инсталация, извършването на дейностите по събиране, транспортиране и компостиране на разделно събраните биоразградими и зелени отпадъци от териториите на двете общини и производство на компост се възложи на учреденото дружество „Компост 2022“ООД, със съдружници Община Кричим и община Перущица.
Наличието на Компостираща инсталация ще допринесе за намаляване на количествата на депонираните отпадъци, което от своя страна ще доведе до намаляване на разходите на общините за отчисления на всеки тон отпадък по Закона за отпадъците. А отчисленията са значителен дял в план сметката за битови отпадъци, която се приема от Общинските съвети в края на всяка година.