Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Кметът на Столична община подписа Меморандум за устойчиво управление на Перловската река

Кметът на Столична община подписа Меморандум за устойчиво управление на Перловската река

18.11.2024
Кметът на Столична община подписа Меморандум за устойчиво управление на Перловската река

Кметът на София Васил Терзиев подписа Меморандум за устойчиво управление на Перловската река, който е резултат от проекта “Пулсът на Перловска река – съживяване на речните коридори на София”, съобщава Столична община на сайта си.

На 15 ноември бе представен публично докладът и резултатите от проекта, картирането на реката, проведено през месец октомври 2024. Проучването е направено с финансовата подкрепа на Столичната община в рамките на Програма „Европа“ 2024 и в партньорство с Френския институт в България.

„Перловска река е много важна за града, затова има изключително голямо значение какво всеки от нас в ролята, в която е, прави, за да опазим, едно от нещата, които ще предопределят дали този град има и какво бъдеще. Има два феномена, с които трябва да се борим днес – засушаването и наводненията, които причиняват щети. Това е причината да гледаме на водния ресурс толкова сериозно“ – заяви кметът Терзиев.

По думите на столичния кмет, водите, реките не са даденост. Те изискват градоустройствени решения, визия, цялостно отношение. Затова Столичната община ще работи с всички, за да постигнем резултат заедно, посочи също кметът Терзиев. Той благодари на екипа на „Колективът“, които са направили проекта, и каза, че Перловската река е моделът за това как местната власт да продължи да работи през годините.

Грижата за реките е изключително важна както за осигуряването на зелената тъкан на града  – чист въздух, така и за намаляване на ефекта от топлинните острови в урбанизираната територия.

През тази година Столичната община почисти 4 410 метра от река Перловска. Въпреки своите скромни размери, тази река има важно значение за развитието, екологията и културната идентичност на града. Река Перловска не само е част от природния пейзаж на София, но също така играе роля в историята, градоустройството и ежедневието на софиянци. Тъй като реката преминава през няколко квартала на София, включително централните части на града, има значение за градоустройството като естествено разделение между различни райони и като зелена ос, която свързва различни части на града. През годините около река Перловска са изградени паркове, велоалеи и зелени площи, които са се превърнали в любими места за почивка и спорт за жителите на града.

До края на ноември тази година Столичната община, в изпълнение на Програмата си, ще почисти 201 броя участъци с обща дължина малко над 85 км, на стойност 2 млн. лв., осигурени изцяло от бюджета на общината. Предвижда се през 2025 г. повече от два пъти увеличение на дължината на речните участъци, които ще бъдат почистени. В програмата ще се включат около 200 километра речни корита.

Към момента се изгражда корекция на река Владайска в район „Овча купел”, а през тази година се планира и откриване на строителна площадка за изпълнение на основен ремонт.

Общината се фокусира върху устойчиво управление на водните обекти на територията на София, не само защото са ценен ресурс, а и защото са важен фактор в градската структура и създаването на по-екологична среда, посочи Терзиев.

На събитието присъстваха директорът на Френския културен институт Люк Леви, кметовете на районите "Лозенец" Константин Павлов, на "Сердика" Трайчо Трайков, заместник-кметът на район "Триадица" Христо Вълчанов, общински съветници.

/МБ/