Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Кметът на Шумен поиска намеса на държавата за решаване на проблемите с ВиК оператора

Кметът на Шумен поиска намеса на държавата за решаване на проблемите с ВиК оператора

18.05.2023
Кметът на Шумен поиска намеса на държавата за решаване на проблемите с ВиК оператора
Източник: снимка: Терминал 3

Кметът на Шумен Любомир Христов изпрати писмо до министър-председателя Гълъб Донев с искане държавата да помогне на ВиК-дружеството за разрешаване на неуредените финансови отношения с фирмата, доставчик на електричество. Кметът настоява за спешна намеса на държавата и за разрешаване на възникналия проблем.

"Уважаеми г-н Донев, с това писмо изразяваме нашата загриженост и безпокойство от задълбочаването на проблема. Община Шумен, населението и бизнесът са коректни платци, въпреки че плащат една от най-високите цени за вода в България, и очакват да получат коректно отношение и качествена услуга от водното дружество. От друга страна, споделяме и тревогата си, че честата смяна на ръководния екип на ВиК – Шумен ООД е сериозна предпоставка както за компрометиране на управленската политика на оператора, за оперативна реакция при възникване на конкретни проблеми, така и за вземането на дългосрочни решения и предприемането на действия за тяхното реализиране", се казва в писмото към премиера.

Общинската администрация очаква да получи бърз отговор от ВиК - Шумен за предприемането на мерки и действия, за да се предотврати прекъсване на електрозахранването, което би довело до нарушаване на нормалното водоснабдяване за населението и промишлеността на територията на общината. До този момент такъв не е получен, информират от Община Шумен.

Припомняме, че част от Шуменско остава без вода заради спирането на тока на помпените станции на ВиК – Шумен, заради натрупани милионни задължения към електроразпределителното дружество. Поради тази причина вода няма да имат една трета от абонатите в Шумен и Нови пазар, почти всички клиенти на ВиК във Велики Преслав, както и жители на населени места в общините Хитрино, Каолиново и Венец.

Според ВиК – Шумен тези действия са неправомерни, тъй като засягат съоръжения от стратегическо значение и обекти и дейност, свързани с националната сигурност и определят исканията на доставчикът на електроенергия за заплащане на използваното електричество,  като „неоснователни финансови претенции“. Държавата е основен акционер в собствеността на ВиК - Шумен.