Общинският съвет в Перник единодушно подкрепи искането на кмета Станислав Владимиров да участваминната дирекция в обявения от Национална агенция по приходите публичен търг за продажба на Минната дирекция в града, обявен от Националната агенция за приходите (НАП). Знаковото за Перник здание бе обявено за продан заради дългове на настоящия му собственик "Мини открит въгледобив" ЕАД. Кметът прие като своя кауза емблематичната сградата да бъде върната на града и да се поправи голямата грешка преди години да бъде предадена в частни ръци. Перничани инициираха подписка, която вече е подкрепена от близо 10 хил. граждани.
Сградата вече е обявена за национална ценност, благодарение на светкавичната реакция на министъра на културата проф. Велислав Минеков и на директора на Националния институт за недвижимо културно наследство арх. Петър Петров.
Кметът Станислав Владимиров заяви в предаването "Денят започва", че е получил уверение за финансова помощ от държавата за купуването на сградата.
Минната дирекция е построена през 1932 година по проект на архитектите Коста Николов и Илия Попов. Външното оформление на сградата е в неокласически стил, вътре се наблюдава влияние от ранна готика. Тя попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групова недвижима културна ценност "Комплект от сгради за нуждите на минната промишленост в мина Перник".







png.png)






