Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Кметът на Благоевград отчита първите шест месеца на мандата

Кметът на Благоевград отчита първите шест месеца на мандата

22.07.2024
Кметът на Благоевград отчита първите шест месеца на мандата

На пресконференция кметът на Благоевград Методи Байкушев представи отчет за изпълнението на управленската програма на общината за първите шест месеца на годината.

Въпреки критичното финансово състояние на общината в началото на мандата, с безлихвен заем от Министерството на финансите е завършено изграждането на Анаеробната инсталация и са изплатени 3,5 млн. лв., отклонени държавни средства от училищата, яслите и социалните заведения.

Благодарение на въведената политиката на строги рестрикции през първите месеци на мандата погасихме значителна част от наследените задължения на общината, погасени са кредитни задължения.

Кметът Байкушев отчете и активна инвестиционна дейност и проактивни действия за подобряване на градската среда. Общината интензивно работи по 73 проекта за изграждане и ремонт на улици, междублокови пространства, градини и сгради на стойност 50 млн. лв. по инвестиционната бюджетна програмата за общините. Вече са подписани 17 споразумения между Община Благоевград и МРРБ и са подадени искания за допълнителни над 31 проекта.

Работи се активно по актуализиране на нормативните актове на общината. Открита е процедура за включване в регулация на малка индустриална зона от 110 дка. на бившите Черешарници в района на Долно Церово. Подготвя се задание за промяна на Общия устройствен план, в процес на подготовка са подробните устройствени планове за 4 паркинга в центъра на града, което е първа крачка към решаване на системния проблем с паркиране в централната градска част, отчита кметът на община Благоевград Методи Байкушев.

Внесено е предложение до Общинския съвет за одобрение на нова регулация на пространството срещу кампуса на АУБ.

Общината активно съдейства на ВиК - Благоевград за решаване на проблема с водоснабдяването на селата Зелен дол, Българчево, Селище и Бучино чрез свързването им с градската водопроводна мрежа. В ход са процедурите за изменение на Общия устройствен план с цел изграждане на помпена станция и на Подробен устройствен план за ново водопроводно трасе.

Актуализирана е наредбата за прием в детските градини и е ограничен броя на децата в една група. Осигурено е финансирането за две нови детски градини в квартали, които изпитват остра нужда от детски заведения.

С 50% са увеличени сумите за еднократна финансова помощ за даровити деца. Мащабна инвестиционна програма реализира община Благоевград в образователната инфраструктура. Започна изграждането на Младежки център, финансирано с европейски средства. Администрацията провежда различни събития и срещи, насочени към привличане на инвеститорски интерес към региона.

Успяхме да възстановим диалога между местния бизнес и гимназиите, като организирахме и модерирахме поредица срещи между тях с фокус: възможности за дуално обучение на гимназисти, отчете пред медии кметът на Благоевград.

Общината вече е предприела и сериозни инвестиции в социалната инфраструктура. Затворено е незаконното депо за строителни отпадъци в село Изгрев - проблем неглижиран от години, въпреки ясните предписания за затварянето му от РИОСВ. Създаден е отдел „Екология“ в общината и е осигурена координация с Инспектората. Въведени са мерки за подобряване в управлението и контрола на отпадъците. Активно се работи по създаване на площадка за третиране на строителни отпадъци в специално отреден имот в землището на с. Церово. В процес на изпълнение е проект „Подобряване качеството на атмосферния въздух чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с алтернативни форми на отопление на територията на община Благоевград“, който реализираме с безвъзмездна финансова помощ по ОП „Околна среда“. До края на юли започва приемането на над 4 000 заявления от жителите на общината за подмяна на отоплителни уреди на дърва и въглища с екологични алтернативи на отопление – климатици, термопомпи и печки на пелети.

Значителни успехи отчита общината и в управление на общинските дружества и предприятия.

Община Благоевград е една от малкото предприели конкретни стъпки за институционализиране на творческите колективи, които са на издръжка на общината. Стартира процедура за това Ансамбъл „Пирин“, Камерна Опера, Биг-Бенд и Градска художествена галерия да се превърнат в независими културни институти. Целта е предоставяне на по-голяма независимост при финансовото управление и кадровите решения, както и увеличаване на възможностите им за привличане на външно финансиране. В момента текат последни съгласувателни процедури с Министерството на културата по устройствените правилници и проекта за решение за преобразуване. Повишени са възнагражденията на артистите в общинските културни организации.

Започна и поетапно подобряване на условията за работа в културните институти – след сградата на Операта, се обновяват зрителната зала и сценично пространство на Общински куклен театър. Обновява се художественото осветление и интериора на Градска художествена галерия.

От началото на мандата е възстановена музикално-сценичната програма в центъра на града, което значително подобрява атмосферата и носи ползи за местния бизнес.

Продължава работата  за подобряване на достъпа и участието в културния живот и спортните дейности и събития за граждани в неравностойно положение.

Създаден е общински YouTube канал, в който на живо се излъчват всички заседания на Общински съвет, както и на неговите комисии. Обновена е Facebook страницата на общината и е създадена Viber общност.

В Благоевград е въведена възможност гражданите да оценяват отношението на служителите на гишетата за обслужване чрез сканиране на QR код и попълване на анкета онлайн.

Приоритет в работата на общината е прозрачното управление на публичните средства. Общинската администрация е оптимизирана и работи по ясни и достъпни процедури.

Всички подробности от отчета за първите шест месеца от управлението на кмета на община Благоевград Методи Байкушев можете да видите на сайта на общината.