На пресконференция кметът на Благоевград Методи Байкушев представи отчет за изпълнението на управленската програма на общината за първите шест месеца на годината.
Въпреки критичното финансово състояние на общината в началото на мандата, с безлихвен заем от Министерството на финансите е завършено изграждането на Анаеробната инсталация и са изплатени 3,5 млн. лв., отклонени държавни средства от училищата, яслите и социалните заведения.
Благодарение на въведената политиката на строги рестрикции през първите месеци на мандата погасихме значителна част от наследените задължения на общината, погасени са кредитни задължения.
Кметът Байкушев отчете и активна инвестиционна дейност и проактивни действия за подобряване на градската среда. Общината интензивно работи по 73 проекта за изграждане и ремонт на улици, междублокови пространства, градини и сгради на стойност 50 млн. лв. по инвестиционната бюджетна програмата за общините. Вече са подписани 17 споразумения между Община Благоевград и МРРБ и са подадени искания за допълнителни над 31 проекта.
Работи се активно по актуализиране на нормативните актове на общината. Открита е процедура за включване в регулация на малка индустриална зона от 110 дка. на бившите Черешарници в района на Долно Церово. Подготвя се задание за промяна на Общия устройствен план, в процес на подготовка са подробните устройствени планове за 4 паркинга в центъра на града, което е първа крачка към решаване на системния проблем с паркиране в централната градска част, отчита кметът на община Благоевград Методи Байкушев.
Внесено е предложение до Общинския съвет за одобрение на нова регулация на пространството срещу кампуса на АУБ.
Общината активно съдейства на ВиК - Благоевград за решаване на проблема с водоснабдяването на селата Зелен дол, Българчево, Селище и Бучино чрез свързването им с градската водопроводна мрежа. В ход са процедурите за изменение на Общия устройствен план с цел изграждане на помпена станция и на Подробен устройствен план за ново водопроводно трасе.
Актуализирана е наредбата за прием в детските градини и е ограничен броя на децата в една група. Осигурено е финансирането за две нови детски градини в квартали, които изпитват остра нужда от детски заведения.
С 50% са увеличени сумите за еднократна финансова помощ за даровити деца. Мащабна инвестиционна програма реализира община Благоевград в образователната инфраструктура. Започна изграждането на Младежки център, финансирано с европейски средства. Администрацията провежда различни събития и срещи, насочени към привличане на инвеститорски интерес към региона.
Успяхме да възстановим диалога между местния бизнес и гимназиите, като организирахме и модерирахме поредица срещи между тях с фокус: възможности за дуално обучение на гимназисти, отчете пред медии кметът на Благоевград.
Общината вече е предприела и сериозни инвестиции в социалната инфраструктура. Затворено е незаконното депо за строителни отпадъци в село Изгрев - проблем неглижиран от години, въпреки ясните предписания за затварянето му от РИОСВ. Създаден е отдел „Екология“ в общината и е осигурена координация с Инспектората. Въведени са мерки за подобряване в управлението и контрола на отпадъците. Активно се работи по създаване на площадка за третиране на строителни отпадъци в специално отреден имот в землището на с. Церово. В процес на изпълнение е проект „Подобряване качеството на атмосферния въздух чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с алтернативни форми на отопление на територията на община Благоевград“, който реализираме с безвъзмездна финансова помощ по ОП „Околна среда“. До края на юли започва приемането на над 4 000 заявления от жителите на общината за подмяна на отоплителни уреди на дърва и въглища с екологични алтернативи на отопление – климатици, термопомпи и печки на пелети.
Значителни успехи отчита общината и в управление на общинските дружества и предприятия.
Община Благоевград е една от малкото предприели конкретни стъпки за институционализиране на творческите колективи, които са на издръжка на общината. Стартира процедура за това Ансамбъл „Пирин“, Камерна Опера, Биг-Бенд и Градска художествена галерия да се превърнат в независими културни институти. Целта е предоставяне на по-голяма независимост при финансовото управление и кадровите решения, както и увеличаване на възможностите им за привличане на външно финансиране. В момента текат последни съгласувателни процедури с Министерството на културата по устройствените правилници и проекта за решение за преобразуване. Повишени са възнагражденията на артистите в общинските културни организации.
Започна и поетапно подобряване на условията за работа в културните институти – след сградата на Операта, се обновяват зрителната зала и сценично пространство на Общински куклен театър. Обновява се художественото осветление и интериора на Градска художествена галерия.
От началото на мандата е възстановена музикално-сценичната програма в центъра на града, което значително подобрява атмосферата и носи ползи за местния бизнес.
Продължава работата за подобряване на достъпа и участието в културния живот и спортните дейности и събития за граждани в неравностойно положение.
Създаден е общински YouTube канал, в който на живо се излъчват всички заседания на Общински съвет, както и на неговите комисии. Обновена е Facebook страницата на общината и е създадена Viber общност.
В Благоевград е въведена възможност гражданите да оценяват отношението на служителите на гишетата за обслужване чрез сканиране на QR код и попълване на анкета онлайн.
Приоритет в работата на общината е прозрачното управление на публичните средства. Общинската администрация е оптимизирана и работи по ясни и достъпни процедури.
Всички подробности от отчета за първите шест месеца от управлението на кмета на община Благоевград Методи Байкушев можете да видите на сайта на общината.


png.png)






