Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Кметът на Благоевград иска единен пазар на страните от Балканите

Кметът на Благоевград иска единен пазар на страните от Балканите

13.03.2024
Кметът на Благоевград иска единен пазар на страните от Балканите
Източник: снимка: БНР

Държавите от Западните Балкани могат да се превърнат в сериозен икономически център, ако всички държави станат част от Европейския съюз и общия пазар на Европа. Това заяви по кметът на Благоевград Методи Байкушев по време на регионална конференция, организирана от Българската телеграфна агенция.

В рамките на конференцията бяха представени резултатите от провежданата политика по сближаване в област Благоевград. Реализираните проекти на общините са над 2000, а усвоеният ресурс по европейските програми е 477 милиона лева, по данни на областния информационен център.

"Нашият граничен район е показателен пример за съседите ни от РСМ, Сърбия и другите държави от Западните Балкани, с които можем да изградим един много силен пазар в рамките на ЕС“, каза кметът на Благоевград Методи Байкушев.

"Трябва да разберем и собствената си регионална сила. Ако направим единен пазар между всички народи на Балканите – както сегашните членки на ЕС, така и останалата част от Западните Балкани, тогава ще направим пазар, който със своята енергия, със своята младост мисля, че може да бъде конкурентен, включително и на западния пазар, но в същото време, бидейки част от него".

Западните Балкани са и територия, на която се сблъскват интересите на Изтока и Запада, информира БНР.

"Пречката за присъединяването на Западните Балкани е в самите Западни Балкани. Ако там народите не правят абсолютно ясен избор за това къде искат да бъдат - дали да бъдат част от Европейския съюз или да бъдат извън него в среда на несигурност. Не искаме това! Европейският съюз означава нещо много повече", заяви по време на Конференцията кметът на Благоевград Методи Байкушев.